Barosso gaz krizi için Moskova'da

Barosso gaz krizi için Moskova'da.11196
  • Giriş : 06.02.2009 / 21:52:00

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, temaslarda bulunmak için Moskova'ya gelen Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve beraberindeki heyetle Kremlin'de görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya ve AB, Ocak ayında yaşadıkları krizden sonra yaptıkları ilk üst düzey toplantıda, benzer bir krizin tekrar yaşanmaması gerektiğini vurguladılar.

Medvedev, görüşmenin başında yaptığı açıklamada, Ocak ayında yaşanan gaz krizinin tekrarlanmaması için gerekli mekanizmaların oluşturulması gerektiğini belirterek, ''Son gaz krizi burada doğru olmayan şeylerin bulunduğunu göstermekte'' dedi.

AB'ye yeni bir uluslararası Avrupa güvenlik mimarisi oluşturma çağrısında bulunan Medvedev, şöyle konuştu:

''Enerji güvenliği konusu son derece önemli. Son yaşanan olaylar bu konuda her şeyin sorunsuz olmadığını ve son derece kırılgan olduğunu gösterdi. Bu konunun ikili ilişkiler çerçevesinde çözülmesini ne kadar söylersek söyleyelim, sonuçta bu durumdan üçüncü ülkeler de zarar görüyor.''

Mevcut sistemin çalışmadığını ve bu yüzden tam kapsamlı yeni bir uluslararası sistem geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Medvedev, ''Aynı zamanda Enerji Sözleşmesini de kastediyorum'' diye konuştu.

Medvedev, Avrupa kıtasındaki güvenliğin güvence altına alınması için daha ileri adımlar konusunda da düşünülmesi gerektiğini ve Rusya'nın bu konuda sunduğu önerilerin Avrupa ülkeleri tarafından değerlendirildiğini belirterek, ''Bu sorunun ülkelerimizin çok ciddi bir durumu oluşturduğunu aklımızda bulundurarak, bu konuyu konuşabiliriz''şeklinde konuştu.

Barroso da yaptığı konuşmada, krizin kesinlikle bir daha tekrarlanmaması gerektiğini belirti ancak sorunun çözümünde Medvedev'in oynadığı rolden memnuniyet duyduklarını da sözlerine ekledi. Benzer krizlerin tekrarlanmamasını sağlayacak koşulların oluşturulmasının önemli olduğunu belirten Barroso, ''Biz enerji güvenliğinin Rusya ve Avrupa'nın çıkarları açısından son derece önemli bir konu olduğuna inanıyoruz'' ifadesini kullandı.

Barroso, ilişkilerde ''olumlu bir karşılıklı bağımlılık'' oluştuğunu kaydederek, ''Olumlu yöndeki karşılıklı bağımlılık şu anda çok ciddi bir küresel krizle karşı karşıya bulunduğumuz için her zamankinden daha önemli'' dedi.

Küresel ekonomik krizin çözümünde uluslararası koordinasyonun önemini işaret eden Barroso, şunları söyledi:

''Hepimiz aynı gemideyiz. Güçlü küresel bir koordinasyon olmadan küresel krizin olumsuz sonuçlarıyla baya çıkamayız.''

AB, Rusya'nın Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya'da üs kurma planlarına Gürcistan'ın egemenliğini ihlal edeceği gerekçesiyle karşı çıkarken, Barraso başkanlığındaki AB heyetinin Moskova temasları sırasında bu konuda bir ilerleme sağlanması beklenmiyor.

Brüksel ve en büyük ticari partneri olduğu Moskova arasındaki ilişkiler geçen yıl ağustos ayındaki Gürcistan savaşı ile gerilmiş, ilişkiler Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan doğal gaz krizi sonucu Kiev üzerinden Avrupa'ya giden gazın kesilmesiyle daha da kötü hale gelmişti.

Analistler, Barroso başkanlığındaki heyetin ziyareti sırasında özellikle Rusya ile Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması konusunda ilerleme sağlanabileceğini belirterek, AB'nin, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğine desteğini Moskova'daki temaslar sırasında yeniden gündeme getirmesini beklediklerini kaydettiler.

DTÖ üyesi olmayan ülkeler arasında en büyük ekonomiye sahip Rusya, örgütün önde gelen üye ülkelerini''makul olmayan'' giriş şartları öne sürmekle suçluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*