Barroso, ulusal pazarların korunmasına karşı uyardı

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, üye ülkelerin muhtemel şirket birleşmelerinde milleyetçi retorik kullanmalarına ya da ulusal pazarlarını korumalarına karşı uyarıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barroso'nun bu açıklaması İtalyan enerji şirketinin Fransız bir enerji şirketine almak istemesine karşılık Paris hükümeti iki Fransız enerji şirketini birleştirmeye çalışmasının ardından geldi. Barroso, "Son günlerde duyduğum şeyler Avrupa'nın yararına değil. Üye ülkeler arasında duvarlar olursa ilerleme olmaz." dedi.

Fransa, Gaz de France ile Suez'i birleştirmeye çalışıyor. İtalya, Brüksel'in bu birleşmeyi engellemesini istiyor. Roma, bu birleşimin İtalyan şirketi Enel'in Suez'i alma çalışmasına karşılık olduğunu savunuyor.

Barroso, "Avrupalılar siyasi sorumluluk göstererek ulusalcı retorikten uzak durmasını istiyorum. Ulusalcı bir pozisyon alırsak bizi meydan okuyan olaylarla başa çıkamayız." dedi.

Barroso, Avrupa'da "25 küçük enerji marketi" olması halinde küresel rekabetle mücadele edemeyeceğini belirterek büyük ülkelerin bile tek başına rekabet edemeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious