Barroso bir dönem daha koltuğunda

Barroso bir dönem daha koltuğunda.10783
  • Giriş : 19.06.2009 / 09:06:00

AB liderleri, 5 yıllık görev süresi 31 Ekimde dolacak AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun koltuğunu bir dönem daha koruması konusunda uzlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Barroso, AB zirvesinde ilk günün ardından düzenlenen basın toplantısında, yeniden atanmasına tüm AB devlet ve hükümet başkanlarının onay vermesinden "çok büyük gurur duyduğunu, hatta duygulandığını" belirtti.

Zirvede liderlerin mevcut komisyonun çalışmalarını "etkileyici sözlerle takdir ettiğini" anlatan Barroso, "küçük-büyük, eski-yeni ve zengin-fakir tüm üye ülkelere aynı yakınlıkta olmasının özellikle övüldüğünü'' kaydetti.
Toplantıda isim vermeden bir liderin "ülkemdeki muhalefetle senin yeniden atanman dışında hiçbir konuda uzlaşamıyoruz" dediğini aktaran Barroso, eski komünistlerden liberallere, sosyalistlerden Hristiyan Demokratlara farklı siyasi ailelere mensup AB liderlerinin kendi ismi üzerinde uzlaşmasını "olağanüstü" bulduğunu dile getirdi.

Barroso, AB Komisyonu Başkanlığı'na tekrar atanmasını gelecek ay oylaması beklenen Avrupa Parlamentosuna da sıcak mesajlar gönderdi.

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jan Fischer de, Barroso'nun yeniden atanmasının mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasının AB'nin çıkarına olduğunu kaydederek, gelecek dönem başkanı İsveç ile Avrupa Parlamentosundaki (AP) siyasi gruplarla temasa geçerek Barroso'ya destek isteyeceklerini bildirdi.

Bu arada 736 üyeli AP'de 264 üyeyle en büyük siyasi grup olan Hristiyan Demokratların ardından 80 üyeli Liberaller de Barroso'yu destekleyebileceklerini duyurdu.

AP'deki gizli oylamada, Barroso'ya karşı olduklarını açıklayan 161 üyeli Sosyalist Grupta, İspanyol ve Portekizli sosyalistlerle aynı aileden İngiliz İşçi Partililerin "hayır" kampını terk etmeleri bekleniyor. Küresel ekonomik kriz gibi hayati konularda "inisiyatif alamadığı" gerekçesiyle Barroso'nun yeniden atanmasına 53 üyeli Yeşiller de itiraz ediyor.

Bu arada, Barroso'nun AP'de 15 Temmuzda oylanmasını isteyen Hristiyan Demokratlara, Sosyalistler, Yeşiller ve Liberallerin bir kısmı karşı çıkarak eylül ayına kadar beklenilmesini önerdiler. Siyasi gözlemcilere göre, Sosyalistler oylamayı geciktirerek Barroso'dan destek karşılığı taviz koparmayı hedefliyor, Yeşiller de alternatif adayların ortaya çıkmasını sağlamaya çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*