Barroso laikliği yeniden tanımladı

Barroso laikliği yeniden tanımladı.11410
  • Giriş : 06.05.2008 / 08:23:00

Avrupa’daki dini liderlerle bir araya gelen AB Komisyonu Başkanı Barroso şu ilginç açıklamayı yaptı: İslamla laiklik bağdaşıyor mu, dünya görecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Brüksel’de, üç büyük dinin Avrupa’daki temsilcileriyle bir araya geldi. Barroso, Türkiye’de yaşanan tartışmaların, “nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin aynı zamanda yapısal anlamda laik ve demokratik olmasının mümkün olup olamayacağını” gösterecek olması nedeniyle çok önemli olduğunu söyledi.

Medeniyetlerarası çatışma söyleminin gündeme geldiğinden bu yana Türkiye için “Müslüman bir nüfusla, laiklik ve diğer Batılı değerlerin uyum içinde olduğu örnek ülke” yorumu yapılırken Barroso’nun “soru işareti dozu yüksek olan” son yorumu dikkat çekti. Son dönemde, Türkiye’de “siyasi ve anayasal düzeyde” tartışma yaşandığının altını çizen Barroso, “Türkiye’de yaşananlar çok önemli. Sadece kendisi açısından değil, bölgesi ve dünya, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin yapısal anlamda laik ve demokratik olmasının mümkün olup olmayacağını göreceği için önemli” dedi. Türkiye’deki son gelişmelere dikkat çeken Barroso, “Tabii Türkiye’deki bu tartışma hâlâ sürüyor” diye konuştu.

Üyeliğin ancak şartların yerine getirilmesinin ve Avrupa’nın Türkiye gibi bir ülkeyi almaya hazır olmasının ardından mümkün olacağını belirten Barroso, Türkiye’nin öneminin altının çizildiği her ortamda Müslüman nüfusunun da önemli bir unsur olarak öne çıktığını söyledi.

‘Türkiye önemli ortağımız’

AB’nin İslam’a açık olup olmadığını ve bunun Türkiye’nin üyeliğiyle bağlantısını da yorumlayan Barroso, “Tabii Türkiye önemli bir ortağımız, ancak bir tek o değil. Bosna-Hersek var, Arnavutluk var, ayrıca AB’nin birçok ülkesinde de çok sayıda Müslüman var. İslam, bugün Avrupa’nın bir parçası” dedi.

Toplantıya katılan Bosna-Hersek Müftüsü Şeyh Mustafa Ceriç de Barroso’nun bu yorumu üzerine, “İslamın Avrupa’nın parçası olduğu” söylemini kanıtlamanın en iyi yolunun Türkiye’yi üye yapmak olduğunu söyledi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious