Barroso: 'Türkiye kararından memnunum'

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB genel işler konseyinin dün akşam aldığı karardan ”memnuniyet duyduğunu” söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Barroso, bu akşam Avrupa Parlamentosunda, AB Komisyonu Başkanı Yardımcısı Günter Verheugen, AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Kararı, “adil ve ölçülü” olarak niteleyen Barroso, AB bakanlarının, AB Komisyonunun daha önce yaptığı öneriler doğrultusunda bir karar aldığını hatırlattı.

“Türkiye'ye bu kararla açık bir mesaj gönderildiğini” belirten Barroso, ”Türkiye'ye yönelik özel bir uygulama yapılmadığını, sadece kuralların uygulandığı” görüşünü savundu.

OLLİ REHN'DEN ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASINA DESTEK

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararla ilgili, “Türkiye'de reformlar aynı kararlılıkla devam edecek” şeklindeki açıklamasına önem verdiklerini ve bunu tasvip ettiklerini ifade etti.

“KKTC'ye yönelik izolasyonların ne zaman kalkacağı?” yolundaki bir soru üzerine Rehn, önce dün akşamki toplantıda yoğun siyasi tartışmalar yaşandığını belirtti ve “AB'li bakanların, ocak ayında Kıbrıslı Türklerin doğrudan ticaret yapmasına imkan sağlayacak tüzüğün hayata geçirilmesi için görüşmeleri tekrar başlatma konusunda görüş birliğine vardıklarını” söyledi.

Rehn de konuşmasında, dün akşamki kararı “adil, ölçülü ve iyi hesaplanmış” bir karar olarak niteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious