Barroso: Türkiye'nin iç siyasi tartışmalarına karışmayız

Barroso: Türkiye'nin iç siyasi tartışmalarına karışmayız.11274
  • Giriş : 12.04.2008 / 01:24:00
  • Güncelleme : 12.04.2008 / 01:01:33

Barroso, Bilgi Üniversitesinde, düzenlenen bir konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ''Brüksel'den verilen mesajlardan, Türkiye'de herhangi bir partiyi desteklediğimiz sonucu çıkmasın. Biz, Türkiye'yi destekliyoruz. Türkiye'nin iç siyasi tartışmalarında taraf olmayı hiçbir şekilde istemeyiz'' dedi.

Barroso, Bilgi Üniversitesinde, Küresel Sorunlar Platformu tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'nin şu anda AB'nin genişleme sürecinin odağında yer aldığını dile getiren Barroso, ''Amacımız, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasıdır. Bunun, eşit haklarla ve sorumluluklarla gerçekleşmesidir. Günümüz ve geleceğimiz birbirine girmiş şekildedir. Türkiye'nin ve AB'nin ortak bir kaderi vardır. Bu, her iki tarafın da lehinedir'' diye konuştu.

Barroso, ekonomik ilişkiler, güvenlik, enerji gibi pek çok örnekte, Türkiye'nin üyeliğinin büyük önem taşıdığının görüldüğünü ifade etti.

Türkiye'nin tam olarak AB standartlarına ulaşmasında ifade özgürlüğünün de büyük önem taşıdığını dile getiren Barroso, 301. maddede değişiklik için bir tasarı hazırlanmış olduğunu öğrenmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

Türkiye'de başörtüsü gibi sorunların, Türkiye demokrasisinin üstesinden gelmesi gereken meseleler olduğunu dile getiren Barroso, inançların, ifadelerin özgür olmasının büyük önem taşıdığını aktardı.

AB içerisinde uzlaşma kültürünün büyük önem taşıdığını, ancak farklı görüşlerin de birbirleriyle çatışabilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Barroso, Türkiye'deki tartışmaları da büyük bir ilgi ve dikkatle izlediklerini kaydetti.

Barroso, Türkiye gibi çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede demokrasi ve laikliğin olabileceğinin gösterilmesinin, farklı siyasi kültür ve medeniyetler için de ilham kaynağı olacağını, bütün bunların ortak Avrupa projesine de katkı sağlayacağını ifade etti.

Türkiye'nin aktif bir şekilde reform sürecini devam ettirmesi ve vatandaşların da bu süreci anlamasını sağlaması gerektiğini dile getiren Barroso, ''Türkiye ve AB'nin geleceğine umutla bakıyorum. Ortak bir geleceğimiz var'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious