Barroso: Türkiye'yi kovmak istemiyoruz

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin AB ile yürüttüğü müzakereleri 8 başlıkta askıya alma tavsiyesinde bulunan Avrupa Komisyonu'nun Başkanı Jose Manuel Barroso, "Türkiye'yi masadan kovmak istemiyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Komisyonu, Ankara'nın Kıbrıs Rum Kesimine limanlarını açmak istememesinden dolayı dün duyurduğu kararla AB ile yürütülen müzakerelerin 8 başlığının askıya alınmasını tavsiye etmişti. Bu müzakere başlıkları; malların serbest dolaşımı, yerleşim ve hizmet sağlama hakkı, mali hizmetler, tarım ve kırsal kalkınma, balıkçılık, ulaştırma politikası, gümrük birliği ve dış ilişkiler alanlarını kapsıyor.

Barroso, Brüksel'de yaptığı açıklamada 25 üyeli komisyonun bu tavsiye kararını çok küçük değişikliklerle onaylamasını umduğunu ifade etti. Barroso, "Yükümlülüklere uyup uymamak Türkiye'ye kalmış" diye ekledi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan da tavsiye kararını değerlendirirken bunun AB ile müzakerelerin durduğu anlamına gelmediğini söylemişti. Ankara, Rumlara limanları açmak için Kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonun kaldırılmasını şart koşuyor.

Komisyon dün ayrıca müzakerelerde bundan sonra hiçbir başlığın, Türkiye Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik sınırlamalarını kaldırmadan kapatılmamasını önermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious