Barroso ve Rehn Ankara'da

Barroso ve Rehn Ankara'da.11274
  • Giriş : 10.04.2008 / 12:08:00

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve komisyonun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Ankara'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'ya eşleriyle birlikte gelen Barroso ve Rehn'i Esenboğa Havalimanı'nda Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve eşi, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini ve Ankara Valisi Kemal Önal ile diğer yetkililer karşıladı.

AB yetkililerinin Ankara'ya gelişinde Esenboğa Havalimanı'nda yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi.

Ankara temaslarına Anıtkabir'i ziyaret ederek başlayacak olan AB yetkilileri, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilecek ve Gül'ün vereceği öğle yemeğine katılacaklar.

Barosso ve Rehn, öğleden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecekler. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlenecek.

AB Komisyonu Başkanı Barroso, akşam saatlerinde TBMM'yi ziyaret edecek. TBMM Başkanı Vekili Güldal Mumcu ile görüşecek olan Barroso, ardından genel kurula hitap edecek.

Barroso, TBMM'de CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ile de görüşecek.

AB heyeti, Başbakan Erdoğan'ın vereceği akşam yemeğine katılacak.

Ankara Anlaşmasının imzalandığı 1963 yılından bu yana Türkiye'yi ikinci kez bir AB Komisyonu Başkanı ziyaret ediyor. İlk ziyareti, 2004 yılında, dönemin AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious