Barroso yeniden AB Komisyonu Başkanı

Barroso yeniden AB Komisyonu Başkanı.11845
  • Giriş : 09.07.2009 / 16:13:00
  • Güncelleme : 09.07.2009 / 16:12:19

AB'nin 27 üyesi, 5 yıllık görev süresi 31 Ekim'de sona erecek olan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun aynı göreve yeniden atanmasını öngören kararnameye imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Dönem Başkanı İsveç'in Avrupa İşleri Bakanı Cecilia Malmström, Barroso'nun atama kararnamesinde tüm imzaların bu sabah tamamlandığını ve nihai onay makamı Avrupa Parlamentosu'nun (AP) eylül ayındaki Strasbourg oturumunda üye ülkelerin bu önerisini oylayacağını bildirdi.

AB devlet ve hükümet başkanlarının 18-19 Haziran'daki zirvesinde, Hristiyan Demokrat aileden eski Portekiz Başbakanı Barroso'nun AB'deki görevini bir dönem daha sürdürmesi konusunda uzlaşma sağlanmıştı.

Bu arada AP'de Yeşiller ve Liberallerin de desteğiyle önce Barroso'nun yeniden atanmasına, bunun için yeterli destek bulamayınca hızlı atanmasına karşı çıkarak, AP'de Temmuz ayında öngörülen oylamayı Eylül ayına erteleten Sosyalistler, küresel krizle mücadele başta olmak üzere Barroso'nun bazı konularda politika değişikliğine gitmesini istiyor.

4-7 Haziran tarihleri arasındaki seçimlerin ardından 736 üyeli Avrupa Parlamentosunda Hristiyan Demokratlar 265, Sosyalistler 184, Liberaller 84, Yeşiller 55, Hristiyan Demokratlardan ayrılan İngiliz Muhafazakarların bazı AB karşıtlarıyla birlikte kurduğu Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformcular 55, aşırı sol konfederasyonu 35, AB karşıtları ve aşırı sağcıları bir araya getiren Avrupa Özgürlük ve Demokrasi grubu 30 üyeye sahipken, 28 bağımsız üye bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*