Bartholomeos Kayseri'ye gezdi

Bartholomeos Kayseri'ye gezdi.8577
  • Giriş : 07.06.2008 / 15:01:00

Fener-Rum Patriği Bartholomeos, Kayseri'deki bazı kiliseleri gezdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bartholomeos, Arnavutluk Ortodoks Başpiskoposu Anastasios ile bir grup bilim adamı ve rahiple geldiği Kayseri'de, kent merkezindeki Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'ni ziyaret etti.

Endürlük ve Talas'taki kiliseleri de gezen heyet, daha sonra Mimar Sinan'ın doğum yeri olan Ağırnas beldesine geldi.

Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu tarafından karşılanan heyet, 1857 yılında yaptırılan ve kültür merkezine dönüştürülen Agios Prokopios Kilisesi ile kilise yakınında yer altında bulunan tarihi değirmeni gezdi.

Heyet üyelerinden Atina'da rahip olan Avromidis Stefanos, 1912 yılında Almanya'ya göç eden aile büyüklerinin yaşadığı halen kullanılan evi de görme şansını buldu.

Heyet üyeleri daha sonra Ağırnas Belediyesine geçerek, Başkan Osmanbaşoğlu'ndan beldenin tarihi ve Mimar Sinan ile ilgili bilgi aldı. Osmanbaşoğlu, Bartholomeos'a çeşitli hediyelerle ilçeyi tanıtan kitap ve CD verdi.

Osmanbaşoğlu, üzerinde belediyenin amblemi olan Anneler Günü için yaptırdıkları masa örtüsünü Bartholomeos'a verirken, ''Siz evli değilsiniz, evli olmadığımızı biliyorum ama bu masa örtüsünü Anneler Gününde tüm annelere dağıtmıştık'' dedi.

Bartholomeos da, ''Evlenebilirim, daha gencim'' diyerek espri yaptı.

Bartholomeos ve beraberindekiler, ''Gilaburu'' bitkisi sıkılarak elde edilen sudan içtikten sonra beldeden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious