Bartholomeos Vatikan'da Papa ile görüştü

Bartholomeos Vatikan'da Papa ile görüştü.14889
  • Giriş : 06.03.2008 / 21:46:00

Fener Rum Patriği Bartholomeos, bugün Vatikan'da Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16'ncı Benedict ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bartholomeos ve 16'ncı Benedict, Papalık Sarayı içerisinde bulunan 8'inci Urbanus Şapeli'nde sabah ayininde buluştu.

Ayine her iki liderin yardımcılarından oluşan yaklaşık 30 kişilik bir grup da katıldı. Papa ve Patrik, "Göklerdeki Babamız" (Pater noster) ve "Selam Meryem" (Ave Maria) dualarını hep birlikte Latince okudukları ayinde, katılımcıları da beraber kutsadı.

Papalık Hıristiyanlararası Birliği Özendirme Kurulu (PHBÖK) Başkanı Kardinal Walter Kasper'in de hazır bulunduğu ayinden sonra iki dini lider baş başa görüşme de yaptı.

30 dakika süren görüşmenin içeriği konusunda açıklama yapılmadı. Ancak Papa ve Patrik arasındaki ana gündem maddesinin Hıristiyanlararası birliği güçlendirme amacıyla Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasındaki diyalog ve işbirliğini geliştirmekten oluştuğu biliniyor.

Vatikan tarafından "Ekümenik Konstantinopolis Patriği" olarak nitelenen Bartholemeos'un, Vatikan sınırları dahilinde bulunan ve kardinallerin oteli olarak tanınan Domus Sanctae Marthae konukevinde ağırlanması dikkat çekiyor.

Bartholomeos Papalık Doğu Enstitüsü'nde konuşacak

Bartholomeos, bugün öğleden sonra Papalık Doğu Enstitüsü'nde akademik yılın başlangıcı vesilesiyle düzenlenen törende de bir konuşma yapacak.

Fener Rum Patriği'nin törende, "İlahiyat, liturji ve sükut: Doğu Kilise babalarının modern dünyaya ilişkin temel sezgileri" başlığı altında bir konuşma yapacağı öğrenildi.

Bartholomeos'un 1963-1968 yılları arasında Kanonik hukuk dalında doktora yapmış olduğu Papalık Doğu Enstitüsü'ndeki tören, bu eğitim kurumunun kuruluşunun 90'ıncı yılının kutlanıyor olması açısından da büyük önem taşıyor.

Temaslarını yarın da sürdürecek olan Fener Rum Patriği, PHBÖK ve Doğu Kiliseleri Kurulu yetkilileriyle de görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious