Barzani, ABD elçisine Türkiye'yi şikayet etti

Barzani, ABD elçisine Türkiye'yi şikayet etti.10599
  • Giriş : 26.12.2007 / 20:11:00

Mesud Barzani: 'Sınırötesi operasyonlar biran evvel durdurulmalı'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’nin sınırötesi operasyonları hız kazanırken Kuzey Irak’taki diplomatik trafik de artıyor.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Türkiye’nin operasyonlarından duydukları rahatsızlıkları Amerika Birleşik Devletleri’nin Bağdat Büyükelçisine iletti.


Talabani ve Barzani, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker ile Selahaddin kentinde görüştü.

Kürt liderler adına açıklama yapan Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Molla Bahtiyar, Talabani ile Barzani’nin sınırötesi operasyonlardan duydukları rahatsızlığı Amerikan elçisine ilettiğini, Crocker’ın da, bu rahatsızlığı paylaştığını dile getirdi:

“Türkiye’nin operasyonları konusunda ABD Büyükelçisi’ne kaygılarımızı ilettik. O da Türkiye Dışişleri Bakanı ile operasyonlar konusunu konuşacaklarını ve kaygılarımızı aktaracakları söyledi. Bölgemiz bombalanıyor. Askeri operasyonlar durumu biraz daha karıştırır. Bir an önce Türkiye’nin sınırötesi harekatının durdurulmasını ve diplomatik arayışların başlatılmasını istedik.”

Görüşmede ayrıca Kerkük’ün nihai statüsü konusu da gündeme geldi. Talabani ile Barzani, konunun anayasayla güvence altına alınmasını istedi, aksi takdirde 2008’e ertelenen referandumu kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious