Barzani, AP'de konuştu

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, ''Irak'ın Kürt Özerk Yönetimi Başkanı'' sıfatıyla Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barzani, çok az sayıda parlamenterin izlediği konuşmasında Kerkük referandumunun ertelenmeyeceğini iddia ederek dış müdahaleleri kabul edemeyeceklerini söyledi.

''Referandum ertelensin diyenler Kürtlerin tepkisini göze almalı. Azınlığı mutlu etmek için, bir avuç kişinin boykot tehdidiyle, çoğunluğun isteğini hiçe sayan bir çözüm kabul edilemez'' diyen Barzani, Türk yetkililerin tehditkar bir dil kullandığını iddia etti.

Barzani, ''Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. Kimsenin de bizi tehdit etmesine izin vermeyiz. Bugüne dek sürdürdüğümüz yapıcı tavrımız haklarımızdan taviz vereceğimiz anlamına gelmez'' dedi.

Konuşmasını Kürtçe yapan Barzani, ''Kürtlerin tek bir ulus olduğunu'' ve ''diğer ülkelerde yaşayan soydaşlarının kendi geleceklerine barışçıl yollarla karar vermeleri gerektiğini'' ileri sürdü.

Barzani, terör örgütü PKK konusunda, ''askeri çözüm yerine siyasi çözüme başvurulması gerektiğini'' iddia etti.

Mesut Barzani, ''Siyasi çözümü destekleriz. Ancak Ankara, PKK'ya askeri operasyonda ısrar ederse yanında yer almayız. PKK konusunda en çok Türkiye kendi kendine yardım edebilir'' görüşünü savundu.

Bu arada Mesut Barzani, AP Başkanı Alman Hristiyan Demokrat Hans-Gert Pöttering ve AB ortak dış politika ve güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana tarafından da kabul edildi.

Görüşmeyle ilgili AP'den yapılan açıklamada, Pöttering'in ''Irak devletinin anayasada öngörüldüğü şekilde federalizme dayanması, farklı köken ve dinlerden halkların barış içinde birlikte yaşaması ve Irak'ın geleceğine komşularının müdahale etmemesi'' görüşlerini Barzani'yle paylaştığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious