Barzani, Erdoğan'ı sıcak karşıladı

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan’ın, ''Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümeti ile ilişkileri geliştirecek adımlar atılabilir'' sözlerini Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim sıcak karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani yönetimden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Türkmenistan gezisi sırasında gazetecilere, ''Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümeti ile ilişkileri geliştirecek adımlar atılabilir. Neden olmasın. Yeter ki bu yakınlaşma huzur getirsin, barış getirsin, olumlu gelişmelere yol açsın. Eğer atacağımız her adım bizim için huzur getirecekse, onlar için huzur getirecekse, biz buna her zaman varız'' şeklinde açıklama yaptığı hatırlatıldı.

"Açıklamanın sıcak karşılandığı ve iki taraf için de çok iyi bir adım olduğu" belirtilen açıklamada, ''Bu dostane adımı Türk kardeşlerimizle pekiştireceğiz. Bu dostane açıklamaları sıcak bir şekilde karşılıyoruz. Çok memnun olduk'' denildi.

Bu arada, IKDP Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizayi, ''Biz Türkiye'yi dostumuz olarak biliyoruz ve bu dostluk güçlendirilmeli'' dedi.

Dizayi, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türkiye ile aralarındaki ilişkilerin gelişip ilerlemesini umut ettiklerini" belirterek, "Diyalog ihtiyacının bulunduğunu, her zaman diyaloğa hazır olduklarını" söyledi.

Türkiye Iraklı Şiilerle diyaloğunu güçlendiriyor
Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Adil Abdülmehdi önümüzdeki hafta Ankara'ya geliyor. Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin iki yardımcısından biri olan Şii Abdülmehdi'nin çarşamba günü temaslarda bulunması bekleniyor.

Kerkük ve PKK konularında kritik bir döneme girilirken Iraklı Şiilerle en üst düzeyde yapılacak bu görüşme Ankara için büyük önem taşıyor.

Daha önce Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'yi bir çok kez ağırlayan Türkiye, Şiilerle de diyaloğunu güçlendirmeye çalışıyor.

“Türkiye’nin müdahil olmaya hakkı var''
Adil Abdülmehdi'nin Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşmesi planlanıyor.

Abdülmehdi daha önce yaptığı açıklamalarda Irak başta olmak üzere Ortadoğu'daki tüm sorunlarda Türkiye'nin müdahil olmaya hakkının bulunduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious