Barzani, Irak bayraklarını indirtti

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Mesut Barzani'nin, Kuzey Irak'taki resmi binalarda Irak bayrağının asılmaması talimatı ABD'de de kaygı yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, Kuzey Irak'taki resmi binalarda Irak bayrağının asılmaması talimatı ABD'de de kaygı yarattı. New York Times gazetesi, Iraklı liderlerin merkez hükümetini güçlendirme iradesinin olup olmadığına ilişkin soru işaretlerini dile getirirken, Barzani'nin bayrak talimatına dikkat çekti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, Kuzey Irak'taki resmi binalarda Irak bayrağının asılmaması talimatı, yankı yarattı. New York Times gazetesi, Iraklı liderlerin merkez hükümetini güçlendirme iradesinin olup olmadığına ilişkin soru işaretlerini dile getirirken Barzani'nin bayrak talimatına dikkat çekti. Gazete, "Türkiye ve İran'ın, Irak'ın Kürdistan bölgesinin büyüyen özerkliğine ilişkin ciddi kaygılarını dile getirdiklerini" de yazdı.

New York Times gazetesi, Irak'ta mezhep çatışmaları yoğun bir biçimde devam ederken, ülkenin üst düzeydeki politikacılarının silahlı gruplar arasındaki çatışmalara son verememesinin, Iraklı liderlerin merkez hükümeti güçlendirmek için çabalama iradesinin olup olmadığı sorusunu gündeme getirdiğini yazdı.

Bu konudaki soru işaretlerine Kürdistan bölgesel yönetiminin resmi binalarında Irak bayrağının asılmaması talimatına vurgu yaptığını kaydeden gazete, şunları yazdı:

"Irak Kürdistan Başkanı Mesut Barzani tarafından Cuma günü verilen talimat, Kürtlerin Irak'ın Arap bölgeleri ile aralarında mesafe koymak için atılan sembolik bir girişim. Türkiye ve İran, Irak'ın fiilen ayrı bir ülke olarak yönetilen Kürdistan bölgesinin artan özerkliğine ilişkin ciddi kaygılarını dile getirmişler."

Söz konusu talimat öncesi de Irak bayrağının Kürt bölgesinde ender göründüğüne işaret eden gazete, Kürtlerin, Saddam'ın kendilerine yönelik katliamlarını motive eden Arap milliyetçiliğinin renkleri bulunduğu gerekçesiyle Irak bayrağını sert dille kınadıklarını anımsattı.

Gazete, Kürt Parlamentosu'ndaki güçlü bir grubun Kürt bölgesi için bir ulusal marşın benimsenmesini önerdiğine de dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious