Barzani, PKK'nın dağ ile şehir bağlantısını kesti

Barzani, PKK'nın dağ ile şehir bağlantısını kesti.12274
  • Giriş : 23.11.2007 / 00:42:00
  • Güncelleme : 23.11.2007 / 00:36:23

Türkiye'nin Kuzey Irak'taki Kürt yönetimine yönelik baskısı sonuç vermeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mesud Barzani yönetimi, PKK'nın dağ ile şehir bağlantısını kesti.

Türkiye'nin sınır ötesi operasyon tehdidi, diplomatik girişimleri ve ABD'nin de devreye girmesiyle, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi PKK'ya yönelik önlemlerini sıkılaştırdı.

PKK'ya karşı askeri anlamda hareket geçmeyen Kürt yönetimi, örgütün hareket kabiliyetini kısıtlayacak, lojistik desteğini kesecek ciddi önlemler almaya başladı.

PKK ile bağlantılı başta Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi olmak üzere kent merkezlerindeki parti binaları ile irtibat ofisleri kapatıldı.

Kandil dağı bölgesine çok sayıda Peşmerge sevkedilirken, kontrol noktaları da artırılarak, gıda sevkiyatı durduruldu.

Bölgenin stratejik noktalarına uçaksavar, top ve ağır makinalı silahlar yerleştirildiği haberleri gelirken, alınan bu önlemlerin en az 2 yıl yürürlükte kalacağı açıklandı.

Kürt yönetimin bu önlemleri Türkiye'nin beklentilerini tam olarak karşılamazken, Ankara, terör örgütü liderlerinin de teslim edilmesini istiyor.

Siyasi cephede de hareketlilik sürüyor

Daha önce PKK'ya karşı harekete geçemeyeceğini duyuran Mesud Barzani yönetimi ise, sadece PKK'yı hedef alacak bir sınır ötesi operasyona karşı çıkmayacağını söylemişti.

Barzani'nin bu 'U' dönüşünü yapmasının sebebi olarak ise Türkiye'nin baskısıyla ABD'nin devreye girmesi olarak gösteriliyor.

Bölgeden gelen haberler içerisinde Kürt yönetimin kendi bölgesinde PKK aleyhine kamuoyu oluşturma çabası içinde olduğunu gösteriyor.

Bölgesel yönetimin başbakan Neçirvan Barzani, gazete, televizyon ve internet medyasından 200 kadar gazeteciyi Erbil'de toplayıp, PKK'ya destek niteliğinde yayın yapmamaları konusunda uyardı.

Kürt bölgesinde yaşanan bu gelişmelerin ise PKK'da endişe yarattığı belirtilirken, terör örgütü yöneticilerinden Cemil Bayık ise bir açıklama yaparak, ABD, AB, Türkiye ve Kuzey Irak yönetiminin PKK'yı tasfiye etmek için anlaştığını açıkladı.

Bu arada bölgede toplanan istihbarat bilgilerinin, doğrudan ABD'nin Irak'taki komutanı Orgeneral David Petraeus'a aktarıldığı de belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious