Barzani, PKK'yı ilk kez 'terör örgütü' olarak tanımladı

  • Giriş : 24.09.2007 / 13:47:00
  • Güncelleme : 24.09.2007 / 14:56:03

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümetinin sözcüsü Cemal Abdullah, önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümetinin sözcüsü Cemal Abdullah, komşu ülkeler karşısında izledikleri politikanın açık olduğunu ve yasa dışı hiç bir örgütün, denetimleri altındaki topraklar üzerinden komşu ülkelerin istikrarını bozmasına izin vermeyeceğini bildirdi.
Mesut Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne ait ‘Peyamner' adlı siteye açıklama yapan Abdullah, İran ordusunun PKK bağlantılı PJAK militanlarının Kuzey Irak sınırında barındığını savunarak sınırdaki Kürt köylerini bombalamayı sürdürdüğünü söyledi. Hükümet sözcüsü Cemal Abdullah, şöyle konuştu:
“Bölgesel Kürt hükümetinin PKK ve PJAK karşısındaki tutumu açıktır. Hükümetimiz bu iki örgütü yasa dışı olarak kabul ediyor. Hükümet, bu iki örgütü Kürdistan’daki siyasi yaşamın bir parçası olarak kabul etmiyor.''

TÜRKİYE'Yİ YİNE SUÇLADILAR
Öte yandan Kuzey Irak sınırındaki Türk topçusunun PKK'lı teröristleri hedef alarak ‘Barzan' bölgesini topçu ateşine tuttuğu ileri sürüldü. Kürt televizyonları Şırnak'ın Uludere İlçesi'nin güney kesimindeki sınır bölgesinden açılan ateşte ölen veya yaralanan olmadığını ancak, köylüler arasında panik yaşandığını savundu. Türk topçusunun ayrıca Dohuk kentinin Bervari- Bala arasındaki bölgesini de topçu ateşine tuttuğu Gare, Sipindar ve Zivey köylerinin yakınlarına 70'ten fazla top mermisinin düştüğü iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious