Barzani, PKK'yı Türkiye'nin iç sorunu olarak nitelendirdi!

Barzani, PKK'yı Türkiye'nin iç sorunu olarak nitelendirdi!.12274
  • Giriş : 18.11.2007 / 12:59:00
  • Güncelleme : 18.11.2007 / 13:15:41

Barzani, Türkiye-Irak ilişkilerindeki son durumu değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin Başkanı Mesut Barzani, lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) il teşkilatları ve merkez bürolarının sorumluları toplayarak, Türkiye ile ilişkilerdeki son durumu görüşürken, PKK'yı Türkiye'nin iç sorunu olarak nitelendirdi.


IKDP’ye ait ‘Kurdistan TV'nin haberine göre, Irak’ta, bölgede ve dünyada yaşanan siyasal gelişmelerin ele alındığı toplantıda öncelikle Türkiye ile Kürt yönetim arasındaki kriz değerlendirildi. Barzani krize yönelik olarak, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimin yaşanan sorunda taraf olmadığını, PKK’nın Türkiye’nin içişlerini ilgilendiren bir sorun olduğuna inandıklarını söyledi.


Barzani, “Kürdistan (Kuzey Irak) bölge liderleri, sorunların şiddet ve askeri seçenekler kullanılarak değil barışçıl, demokratik ve diyalog yollarıyla çözüme kavuşturulacağına inanıyor. Öte yandan komşu ülkelerle karşılıklı çıkarların korunması ve saygı temelinde iyi ilişkiler içerisinde olmayı arzuladığımızı yineliyoruz. Biz ulusal haklarımızı barış içinde karşılıklı diyalog ve anlayış çerçevesinde kazanmayı hedefliyoruz'' dedi.

Kürt lider Barzani, karargahının bulunduğu Erbil’e bağlı Selahaddin kasabasında yapılan toplantıda komşu ülkelerle yaşanan sorunların şiddet ve askeri yollarla değil diyalog çerçevesinde barış ve demokrasi yolu ile çözümü
prensibinden yana olduğunu öne sürdü. Komşu ülkelerle iyi komşuluk ilişkilerinin kurulması, ortak çıkarların korunmasından ve birbirinin içişlerine karışmama siyaseti izlediklerini savunan Mesut Barzani, ''Çünkü, Kürdistan
halkının karşılıklı anlayış yolu ile meşru haklarının sağlanması isteğinde ve barış yanlısı olduğu aşikardır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious