Barzani: Bizim de gururumuz var

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani, hiç kimseyi tehdit etmediklerini, hiç kimsenin de tehditini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kuzey Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen Uluslararası Demokrasi Konferansı'nda konuşan Mesut Barzani, El Arabiye Televizyonu'nda yaptığı konuşma ve tepkilere değindi.

El Arabiye Televizyonu'nda yayımlanan mülakatının tarihinin 26 Şubat olduğunu belirten Barzani, konuşmasının o tarihte Türkiye'den yapılan açıklamalara ilişkin olduğunu bildirdi.

Barzani, şöyle konuştu:

''O konuşmam, o tarihte Türkiye'nin buraya karşı süren tehditlerine ilişkin bir konuşmaydı. Ben orada 'içişlerine karışırım' demedim. Benim dediğim şuydu. 'Eğer onlar içişlerimize karışırlarsa biz de karışırız.' Bizler kimseyi tehdit etmiyoruz, ama hiç kimsenin de tehditini kabul etmeyiz. Kimsenin içişlerine karışmıyoruz ve kimsenin de içişlerimize karışmasını istemiyoruz. Dostluk ve kardeşlik elimizi komşu ülkelere uzatıyoruz. Bu da karşılıklı saygı ve ikili çıkarlar şeklinde olacak.''

Kerkük konusuna da değinen Barzani, Kerkük'ün Irak'ın sorunu olduğunu ve yabancı ülkelerin Kerkük konusuna karışmaya hakları olmadığını kaydetti.

Kerkük ve benzeri konuların Anayasa'nın 140. maddesine göre çözüleceğini vurgulayan Barzani, ''Bu madde sadece Kerkük sorunu için değil, ona benzer bütün sorunlar için düzenlenmiştir. Bu sorun da artık Anayasa ve yasa sorunu oldu. Onlar bunu çözerler. 140. maddenin uygulanmasında herhangi bir dış müdahale Iraklılar'ın iradesine karşı olacak. Çünkü Irak halkının yüzde 80'inden fazlası bu Anayasa lehine oy vermiştir'' diye konuştu.

Kerkük'ün de Erbil, Süleymaniye ve Basra gibi bir Irak kenti olduğunu ifade eden Barzani, ''Herşeyin normalleşmesini istiyoruz. O zaman Kerkük'ün Kürt kimliğine sahip bir kent olduğu herkes tarafından görülecek. Biz 'Kerkük Kürtler'in olsun' demiyoruz. Kerkük, Kürtler, Türkmenler, Asuriler ve Araplar'ındır. Yine tekrarlıyorum, yabancı ülkelerin karışmaması gerekir. Aksine 140. madde uygulanmadığı takdirde sorunlar çıkar ve o dereceye gelinmesini istemeyiz. Türk yetkililerine soruyorum. Kürt bölgesinin Türkiye'nin içişlerine herhangi bir müdahalesi oldu mu? Bizim de gururumuz var. O yüzden hiç kimsenin bizim içişlerimize karışmasını istemeyiz'' dedi.

Irak Anayasası'nın 140. maddesi, Kerkük'ün geleceğinin referandumla belirlenmesini öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious