Barzani çalışanlarının parasını ödeyemiyor!

  • Giriş : 20.10.2007 / 19:52:00

Dünya Bankası'nın ''Yükselen Piyasalar'' adlı resmi yayın organı, Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetiminin çalışanların parasına ödeyemeyecek durumda olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetiminin, büyük bir finansman sıkıntısı içinde olduğu bildirildi. IMF-Dünya Bankası'nın resmi yayın organı ''Yükselen Piyasalar'' ve ''Yıllık Toplantılar'' isimli yayın organlarında çıkan haberlere göre Kürt yönetimi, çalışanların ücretlerini ödeyemiyorlar.

Irak'ın kuzeyindeki büyük petrol yataklarına karşın, finansman sıkıntısı nedeniyle yatırım yapamayan yerel Kürt yönetimi, acil altyapı yatırımları için bile fon bulamıyor. Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetiminin, Türkiye'nin ticaret ve yatırımına önemli düzeyde bağımlı olduğu belirtilirken, son zamanlarda bölgede yükselen tansiyon nedeniyle, Kuzey Irak'taki yerel Kürt yönetiminin ekonomik zorluk içine girdiği vurgulanıyor.

Bölgedeki yatırımlardan elde edilen gelirlerin yüzde 75'inin maaş ödemeye gittiği ve yüzde 25'lik kısmın ise yatırımlar için yeterli olmadığı kaydediliyor. Dergide ayrıca, Türkiye'nin kararlı tutumu ve Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi için stratejik öneme sahip olması nedeniyle Iraklı yöneticilerin, terör örgütü PKK'nın Irak topraklarını terketmesi için baskıya başladıkları ve bu baskının giderek artacağa benzediği vurgulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious