Barzani: Gül ile görüşseydik sorun çözülürdü

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

K. Irak’taki yerel Kürt hükümetinin Başbakanı Neçirvan Barzani, PKK’nın kendileri için de sorun teşkil ettiğini ancak barışçıl yöntemlerle çözümden yana olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK sorununun çözümü için Türkiye ile doğrudan ya da Bağdat’taki merkezi hükümeti aracılığıyla görüşmeye hazır olduklarını belirten Barzani, daha önce Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile İstanbul’da bir görüşme planladıklarını, ancak görüşmenin iptal edildiğini kaydetti.
Erbil’deki bölgesel Kürt meclisinde Enfal olayları ile ilgili düzenlenen oturumda konuşan Neçirvan Barzani, konuşmasında Türkiye’nin PKK’ya yönelik olası sınır ötesi operasyonunu da gündeme getirdi. Meclisteki konuşmasının ardından Bölgesel Meclisi Başkanı Adnan Müftü ile birlikte gazetecilerin karşısına geçen Barzani, soruları yanıtladı. Barzani, PKK sorununu çözmek için Türkiye ile doğrudan veya Bağdat’taki merkezi hükümet aracılığı ile her zaman ve her yerde diyalog kurmaya hazır olduklarını belirtti. Neçirvan Barzani, “Daha önce Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül ile İstanbul’da bir toplantı planladık, ancak toplantı iptal edildi. O toplantı yapılsaydı belki de sorun şimdiye kadar çözülmüştü'' dedi.
Türkiye'nin şimdiye kadar hiçbir zaman sınırları ihlal etmediğini söyleyen Barzani, DH muhabirinin sorusu üzerine Kuzey Irak'ta kendi denetimleri altındaki bölgelerde silahlı PKK varlığı olduğunu kabul etti. Neçirvan Barzani, şöyle konuştu:
“PKK geçmişte bizim de canımızı çok yaktı. Şimdi de 400 kadar köyümüze hizmet götürmemize engel teşkil ediyor ve silahlı militanları ile bölgede kontrol noktaları kuruyor. Bunların hepsi doğrudur ve bizim de sıkıntı duyduğumuz hususlardır.'' Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın bölgeyi ve PKK’yı en iyi bilen kişilerin başında geldiğini anlatan Neçirvan Barzani, terör örgütü mensuplarının küçük ve durmadan yer değiştiren gruplardan oluştuğunu, örgütün askeri olarak hedef alınmasının zor olduğunu söyledi. Barzani, ‘son çare’ olarak nitelendirdiği askeri operasyondan önce görüşmeler yoluyla konunun çözülebileceğini yineledi.
Neçirvan Barzani, bir başka soru üzerine de Kerkük'ün Irak'ın iç işi olduğunu ve 140'ıncı madde uyarınca çözüleceğini söyledi. Barzani, “140'ıncı maddenin işleyişi veya diğer konular ile ilgili Türkiye'nin bir endişesi varsa, o endişeleri de gidermek için her zaman hazırız'' diye konuştu. Basın toplantısı Kürt televizyonlarından da canlı yayınlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious