Barzani hakkında ilginç iddialar!

Barzani hakkında ilginç iddialar! .11389
  • Giriş : 22.10.2007 / 15:58:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 01:04:57

Barzani Ailesi'nin, Kürt Yahudisi olduğu iddiası ortaya atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muhtemel bir savaşta Türk askerinin Kuzey Irak'ta silahla karşılayacakları tehdidinde bulunan Barzani Ailesi'nin, Kürt Yahudisi olduğu ve ailenin pek çok haham yetiştirdiği iddiaları ortaya atıldı.

Muhtemel bir savaşta Türk askerinin Kuzey Irak'ta silahla karşılayacakları tehdidinde bulunan Barzani Ailesi'nin, Kürt Yahudisi olduğu ve ailenin pek çok haham yetiştirdiği iddiaları ortaya atıldı. Bilindiği gibi, Molla Mustafa Barzani ile oğlu Mesut Barzani, İsrail'le kurduğu iyi ilişkilerle tanınıyor ve İsrail öteden beri Irak Kürtleri'nin bağımsızlığını destekliyor.

Irak'taki Yahudi Kürtlerin kim olduğu, bu Kürtlerin İsrail ile ilişkileri, yine bu Kürtlerin Irak politikasındaki yerleri "YAHUDİ KÜRTLER: BABİL'İN KAYIP ÇOCUKLARI" adlı kitapta cevap buluyor. KaraKutu Yayınları arasında çıkan ve Eşref Günaydın’ın kaleme aldığı kitap Barzani ailesiyle ilgili farklı yaklaşımları da beraberinde getiriyor.

ABD'li generalin saptamaları

ABD'nin birinci Körfez savaşındaki komutanı Amerikalı Orgeneral Shalikashvili Kürt devletinin kuruluş sürecinde etkili olan örgüt ve kişileri şöyle tanımlamıştı: 'Kürt devletinin kuruluş süreci içinde en önemli işlevi yerine getiren üç grup; Barzani grubu, Talabani grubu ve PKK’dır. PKK’nın görevi, Kürt devletinin kuruluş süreci içerisinde Türkiye’yi angaje etmektir.'

Sözkonusu kitap Yahudi Kürtler’in ilginç, ilginç olduğu kadar da geleceğe ışık tutan serüveniyle, Ortadoğu'da yaşanan gizli savaşların amaçlarını ve sonuçlarını daha iyi anlaşılıyor.

Eşref Günaydın Yahudi Kürtler-Babil'in Kayıp Çocukları başlıklı incelemesinde Kevin Alan Brook'un Hazar Yahudileri Bir Türk İmparatorluğu isimli kitaba gönderme yapıyor. Buna göre Brook 2001 yılında İsrailli bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmanın sonucuna göre Sefarad Yahudileriyle Kürtlerin akraba olduğunu müjdeliyor. Brook Kürtler ve Yahudilerin ortak bir kökene sahip olduklarına işaret eden bu heyecan verici araştırmaların Kürtleri ve Yahudileri birbirini tanımaya ve Kuzey Irak'ta oluşan dostluğu sürdürmeye teşvik etmesini diliyor...

Günaydın'ın incelemesine dönelim. Yazar, basında daha önce Barzani hakkında çıkan tartışmaları eksen almış. Konu ile ilgili iddialara göre Barzani Yahudi kökenli olduğu için İsrail ve ABD ile işbirliğine gidiyor. Çünkü 16. ve 17. yüzyılda bölgede yaşayan ailelerin en ünlülerinden biri Barzani ailesiydi ve bu aileye mensup hahamların kurduğu Yahudi eğitim kurumları büyük bir itibara sahipti. Öyle ki, başta Mısır olmak üzere Ortadoğu'nun muhtelif ülkelerinden buraya öğrenci akını oluyordu. Hatta, Haham Nathanel Barzani, bölgede nadiren görülen zenginlikte bir kütüphaneye de sahipti ve kitapların büyük çoğunluğu da elyazmasıydı. Bu kitaplar, yine haham olan oğlu Samuel Barzani'ye miras kalacaktı. İşin daha da çarpıcı yanı, Amerikan reformcu Yahudileri tarafından tam bir yüzyıl sonra kabul edilecek olan ilk kadın haham da Samuel Barzani'nin kızıydı ve ismi de Asenath Barzani'ydi.

Sinagog'a giden, Aramice konuşan Yahudi Kürtler ile ilgili bu çalışmada gizemli bir etnik topluluğa ait bir çok soru zihinlere takılıyor.

'Kürt Devletine Giden Yol' stratejisi ile Irak’ı bölgelere ayırttığı iddia edilen İsrail, 1999 yılında uygulamaya başladığı 'Orta İsrail: Kürt Herzl' stratejisi ile doğrudan doğruya Türkiye’yi parçalamayı mı amaçlıyor?

Barzaniler, geçmiş yüzyıllarda, aralarında kadınların da bulunduğu Musevi din
bilginleri ve hahamlar tarafından yetiştirilmiş bir Yahudi ailesi mi? Barzani- İsrail ilişkilerinin arka planında bu gerçek mi yatıyor?

Yahudi Kürtler'in Büyük Ortadoğu Projesi'ndeki rolü nedir?

Yahudi Kürtler, Asurlular tarafından bugünkü Mezopotamya'ya MÖ 604 - 561 yıllarında sürülen 12 Yahudi kabilesinden biri mi, yoksa İsrail devletinin hor görüp bir kenara ittiği çingeneler mi?

'Müslüman Arap denizinde tek başına kalmak istemeyen İsrail, dindaşları, Yahudi Kürtler'e hangi amaçla destek oluyor?

Molla Mustafa Barzani, 1969 yılında İsrail Savunma Bakanı Moşe Dayan'a, Kerkük petrol rafinelerinin nasıl vurulabileceğine dair planları neden verdi?

Kuzey Irak'ta Kürt devleti kurma hayaliyle yaşayan Molla Mustafa Barzani ve oğlu Mesud Barzani, Yahudi mi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious