Barzani için soruşturma açıldı

Barzani için soruşturma açıldı.11389
  • Giriş : 18.06.2007 / 23:21:00

Barzani hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani ile ilgili, teröre destek verdiği iddiasıyla Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Diyarbakır Şubesi'nin yaptığı suç duyurusu işleme konuldu.

Yapılan suç duyurusunu değerlendiren Cumhuriyet Başsavcılığı, Barzani hakkında soruşturma başlattı.

Terör örgütü PKK'ya ve teröre destek verip vermediğini araştıracak olan Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonunda Barzani hakkında dava açılıp açılmamasına karar verecek.

Suç duyurusu dilekçesi

13 Haziran 2007 tarihinde Atatürkçü Düşünce Derneği’nce Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde, "Şüpheli ve aşireti, terör örgütünün kamplarına her türlü imkanı sağlamakta, elektriğinden suyuna kadar lojistik destek vermektedir” denildi.

Dilekçede, Barzani'nin "PKK'ya af çıkarın. Ben de PKK'yı dağdan indireyim" dediği ve bu ifadelerin Barzani'nin terör örgütü PKK ile eylem ve karar birliği içinde olduğunu gösterdiği savunularak, Barzani ailesinin de aynı suçlara katıldığına yer verilmişti.

Suça karışan aile bireyleri hakkında da aynı işlemlerin yapılmasının istendiği dilekçede, "Gerek şüphelinin, gerekse aile bireylerinin Türkiye'deki bütün mal varlıklarına, şirketlerdeki hisselerine, taşınmazlarına, bütün bankalardaki mevduatlarına, gümrüklerdeki mallarına el konulması için tedbir kararı çıkarılması, yapılacak yargılama sonucunda cezalandırılmalarına karar verilmesi talep edilmektedir" denilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious