Barzani ile Karayılan birlikte İtalya'ya mı gittiler?

  • Giriş : 24.11.2007 / 18:06:00
  • Güncelleme : 24.11.2007 / 18:13:29

Mesud Barzani'nin, PKK'nın lider kadrosundan iki isimle birlikte Avrupa'ya gittiği iddia ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KDP lideri Barzani'nin dün özel bir nedenden dolayı Avrupa'ya gittiği iddia edilmişti. Ancak, Kürt liderin hangi ülkede olduğu konusunda çelişkili bilgiler gelirken, Kuzey Irak'ta isminin gizli tutulmasını isteyen kaynaklar, terör örgütü PKK'ya yönelik tasfiye sürecinin hızlandığı bir dönemde, Barzani'nin, 21 Kasım Çarşamba günü gece geç saatlerde, PKK'nın lider kadrosunda yer alan iki kişiyle birlikte Erbil'den askeri bir uçakla önce İncirlik'teki Amerikan askeri üssüne, oradan da aynı gece başka bir askeri uçağa nakledilerek, İtalya'daki NATO üssüne sevk edildiği ileri sürdü.

İki PKK'lı

PKK'nın lider kadrosundan olduğu öne sürülen ve Barzani ile aynı uçakta yer aldığı ifade edilen bu iki ismin ise "Cemal" kod adlı Murat Karayılan ile "Cuma" kod adlı terörist Cemil Bayık olduğu belirtiliyor.

Gazetecilere yasak olayı gizlemek için

Son günlerde aralarında Türkiye'nin de bulunduğu uluslararası medya kuruluşlarında görev yapan gazetecilerin, örgütün kamp olarak kullandığı Kandil Dağı'na giriş-çıkışı bölgesel Kürt yönetimi tarafından yasaklanırken, şehir dışındaki haber çalışmaları da engelleniyor.

Bazı istihbarat kaynaklarına göre, medyaya uygulanan bu yasağın, ortaya konulan iddiaların bir parçası olduğu, bu nedenle gazetecilerin kırsalda görev yaparak bazı olayları gün yüzüne çıkmasını engellemek olarak nitelendiriliyor.

Bu sayede adı geçen bu iki örgüt militanının, Kürt yönetimi tarafından uygulanan yasak sürecinde dağdan indirilerek Avrupa'ya götürüldüğü, örgüt liderleriyle dönen pazarlığın bu sayede Avrupa'da daha rahat sağlanacağı kaydediliyor.

PKK'lılar PEJAK'a katılıyor

Bir dönem terör örgütü PKK saflarında yer alan, ancak görüş ayrılığı nedeniyle örgütten ayrılarak Kuzey Irak'ta yaşamını sürdüren bazı isimler ise iki terörist ile ABD ve Kuzey Irak'taki Kürt lider Mesut Barzani arasında dönen pazarlığın, örgütün tasfiye sürecine ilişkin kritik bir dönemcin eşiğine geldiğini gösterdiğine işaret ediyor.

Pazarlık masasındaki planlardan birinin de terör örgütü PKK'nın silahlı kadrosunun, bu örgütün İran'daki uzantısı niteliği taşıyan PEJAK saflarına geçirileceği, PKK
militanlarının eylemlerini bu örgüt adı altında sürdüreceği kaydediliyor.

Örgüt kaynaklarına dayanan bilgilere göre, pek çok PKK militanı, son 20 günde PEJAK himayesinde eyleme başladığı da gelen bilgiler arasında. Ancak İran'ın bu durumdaki sessizliği ise bölgedeki pazarlık sürecine nasıl yansıyacağı da tartışma konusu olduğu ifade ediliyor.

Kendi eliyle vermek istemediği için

Öte yandan, Barzani ile birlikte örgütün iki isminin, hangi ülkeye ait askeri uçakla gittiği henüz belirtilmezken, bazı kaynaklar, ABD ve Kuzey Iraklı liderlerin, bu iki örgüt liderini Avrupa'dan bir ülkenin Türkiye'ye teslim etmesini istediği, kendilerini bu aşamada yer almak istemediklerini vurguyor.

Yakın bir süre önce ABD'nin, U-2 uçaklarıyla PKK"ya yönelik istihbarat bilgilerini toplayıp Türkiye'ye aktardıkları açıklanmış, ardından da terör örgütü PKK'nın lider kadrosunu hedef alan bir girişim başlattığı ifade edilmişti.

Suikasta uğradığı iddia edilmişti

Diğer yandan, bazı Arap yayın organları, dün KDP lideri Barzani'nin bir suikast eylemiyle karşı karşıya olduğunu iddia etmiş, Kürt liderin bu suikast girişimini yaralı olarak atlattığı öne sürülmüştü. Ancak söz konusu suikast eylemi, Barzani'ye yakın kaynaklar tarafından yalanlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious