Barzani ile PKK 'nın arası açıldı

Barzani ile PKK 'nın arası açıldı.46914
  • Giriş : 02.07.2008 / 13:09:00

PKK, yaşadığı ekonomik krizi aşmak için Irak'ın kuzeyinde yatırım yapan iş adamları ve köylülerden haraç almaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesi harekatlarında ağır darbe yiyen ve terör örgütleri listesine alınması sonrasında Avrupa'da gelir kaynakları yakın takibe alınan PKK, yaşadığı ekonomik krizi aşmak için Irak'ın kuzeyinde yatırım yapan iş adamları ve köylülerden haraç almaya çalıştığı bildirildi.

AA muhabirinin güvenlik birimlerinden aldığı bilgiye göre, PKK'lı teröristler, Irak'ın kuzeyinde su projesi yürüten bir Alman şirketinin temsilcilerinden 100 bin Avro haraç talep ettiler. Şirket temsilcileri PKK'nın haraç isteğini kabul etmeyerek, teröristleri yerel güvenlik güçlerine şikayet ettiler. Haraç isteyen PKK'lılara yönelik bölgede operasyon başlatan güvenlik güçleri 5 örgüt mensubunu ''haraç topladıkları'' gerekçesiyle tutukladılar.

Haracın yanı sıra fidye amaçlı adam kaçırma faaliyetlerini de yoğunlaştıran terör örgütü PKK, Irak'ın kuzeyinde bir iş adamını kaçırdı. Örgüt mensupları, Settar Mustafa adındaki iş adamının ailesinden 50 bin dolar fidye istedi. Settar Mustafa'nın ailesinin fidye talebini karşılamaması üzerine iş adamı öldürülerek, cesedi evinin önündeki çöplüğe bırakıldı.

Öte yandan, PKK'lı teröristlerin, Irak'ın Bervari bölgesinde hayvancılık yapan Kürt ailelerden de ''vergi'' adı altında, keçi ya da koyun istedikleri, ancak köylülerin örgüt mensuplarına karşı koydukları kaydedildi. Bir grup teröristin Bervari bölgesinde Iraklı köylülerin hayvanlarına zorla el koymak istemesi üzerine köylülerle PKK'lılar arasında kavga çıktı. Teröristleri öldüresiye döverek 1'ini ağır yaralayan köylüler 3 kişiyi yerel güvenlik güçlerine teslim ettiler. Olaylar sırasında 2 köylünün de yaralandığı belirlendi.

-KDP RAHATSIZ-

Terör örgütü PKK'nın, bölgeye yatırım için gelen iş adamlarından haraç istemesi KDP'yi rahatsız etti. KDP ve bölgedeki Kürt grupları bir mektup hazırlayarak Kandil'de bulunan terör örgütünün sözde yöneticilerine gönderdi. Mektupta, ''PKK'nın bölgedeki haraç faaliyetlerine derhal son vermesi ve bölgeyi terk etmesi'' yönündeki sert ifadelerin de yer aldığı, ayrıca bölgenin sosyal ve ekonomik kalkınması için önem taşıyan yabancı ve yerli iş adamlarına yönelik PKK'nın haraç almasından duyulan rahatsızlığın dile getirildiği kaydedildi.

Suriye'de de ''haraç alma'' faaliyetlerine giren terör örgütü, Nisan ayının son haftasında Kürt aşiretlerle çatışmaya girmişti. Ömer Kokuyan'ın elebaşılığındaki bir grup terörist, Haseke Ras Al Ayn yöresinde yaşayan KDP yanlısı Ketkan ailesinden haraç istemesi üzerine çatışma çıkmıştı. Çatışmada, Şeyho Ketkan'ın oğlu Alaettin Şeyho Ketkan ile Ömer Kokuyan'ın kardeşi Bekir Kokuyan ve yeğeni Halil Bekir Kokuyan hayatlarını kaybederken, her iki taraftan da çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious