Barzani Irak için af önerdi

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

IRAK Kürdistan Demokrat Partisi lideri ve Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Irak’taki sorunların çözümü için federal sistemin uygulanması ve af çıkarılmasını önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bağdat'ta düzenlenen ‘Irak Ulusal Uzlaşı Kongresi'nde konuşan Barzani, bu ülkedeki sorunların çözülebilmesi için federal sistemin uygulanması gerektiğini savundu. Barzani, “Şimdiki şekliyle güvenlik ve istikrarın sağlanması mümkün değil. Irak'taki sorunların çözümü, kanun devletine geçilmesinde federal sistem başarılı olacaktır. Kürdistan hükümeti ılımlı güçlere destek vermeye devam edecektir. Irak'ta şu an var olan etnik savaşı kınıyorum. Terörle mücadelede başarılı olmak için af yöntemini kullandık. Irak'ta da bu yöntem başarılı olacaktır” dedi.

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ise, Irak'ta geçen yıl tüm kesimlerin katıldığı seçimlerin sonunda ulusal uzlaşma hükümeti kurulduğunu, ülkesinin kritik bir aşamadan geçtiğini belirterek konferansta ortaya konulanların uygulamaya geçirilmesini istedi. Maliki, şöyle konuştu:

“Kimse bu konferansın birileri aleyhine veya birilerinin zararına yapıldığını düşünmemelidir. Hedefimiz, ülkenin karşı karşıya bulunduğu tüm tehlikeleri ortaya koyabilmemizdir. Irak'ın geleceğini tehdit eden tehlikelere karşı uygun çözüm yolları ve alternatifler bulunamaması halinde Irak'ta ölüm, yıkımın ve etnik ve mezhebi ihtilafların tek alternatif haline gelecektir.”

Irak'ta her kesimden seçilmiş temsilcilerin yer aldığı hükümette herkesin sorumluluklarının bulunduğunu söyleyen Başbakan Maliki, diyalog ve demokrasiye inanmayanlara, Irak'ı geçmişe döndürmeye çalışanlara karşı somut tavırlar geliştirilmesini isterken şöyle konuştu:

“Bu gruplar bilmelidir ki onların düşüncelerinin gerçekleşmesi mümkün olmayacak bir kuruntudan ibarettir. Silah yalnızca Irak hükümetinin elinde bulunmalıdır, milis güçlerinin elindeki silahlarla ilgili en uygun çözüm yolu, bu milis güçlerinin hükümete ve orduya katılmasıdır. Irak ordusunun kapıları Irak ordusunun eski komutanlarına ve personeline açıktır.Irak hükümeti, eski orduda görev yapmış kişileri yeni Irak ordusuna kabul edecektir. Kabul edemediklerine de emekli maaşlarını ödeyecektir. Irak ordusunun komutanlarının tecrübelerinden yararlanmalıyız. Bugün Irak hükümeti ülkedeki çok uluslu güçlerin güvenlik sorumluluğunu Irak güvenlik güçlerine teslim etmesi gerektiği konusunda konsensüse varmıştır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious