Barzani 'isim vermeden' Türkiye'yi eleştirdi

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Irak Bölgesel Kürt Parlamentosu Başkanı Mesud Barzani, isim vermeden Türkiye'yi eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Barzani, İstanbul'da düzenlenen ve Iraklı Sünni liderlerin katıldığı toplantıyı kastederek, "Bölge ülkelerinin şiddete sebep olan kişi ve grupları ülkelerine davet etmeleri, onlara Kerkük ve diğer konularda yeni perspektifler vermeleri, savaşın durdurulmasına değil daha da tırmanmasına yardımcı olmaktadır" dedi.
Barzani ayrıca, Irak Çalışma Grubu tarafından hazırlanan raporu ciddiye almadıklarını ifade ederek, Kerkük'teki referandumun zamanında yapılacağını belirtti.
Bölge turu kapsamında Ankara'da bulunan Irak'ın ilk 'demokratik başbakanı' Şii lider Ayad Allavi de, bugün CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, Kerkük'ün geleceği ile ilgili 2007 yılında bir referandum yapılmasının zor olduğunu söyledi.
ABD ordusunun bir gün mutlaka çekilmesi gerektiğini belirten Irak'ın eski Başbakanı, Irak'ın sorunlarını Iraklıların diyalog içinde çözmesi gerektiğini söyledi.
"Irak'ın bölünmesini engellemek için herkesin kafa yorması gerek" diyen Allavi, Kerkük'ün geleceği ile ilgili 2007 yılında bir referandum yapılmasının zor olduğunu da belirtti.
Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin Irak bayrağı kullanmamasını ve yurtdışında merkezi hükümetten bağımsız temsilcilikler açmasını da değerlendiren Allavi, "Bunun sebebi merkezi hükümetin zayıflığı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious