Barzani: Kaderleri Saddam gibi olur

Barzani: Kaderleri Saddam gibi olur.17161
  • Giriş : 20.11.2008 / 20:51:00

Kürtlerin Enfal ve kimyasal silahlarla ortadan kaldıracağını düşünenlerin kaderleri Saddam'ın kaderi gibi olur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani, Necef'teki bir toplu mezardan çıkarılan 150 Kürt'ün naşlarının Erbil'e getirilmesi törenine katıldı. Barzani, "Kürtlerin Enfal ve kimyasal silahlarla ortadan kaldıracağını düşünenlerin kaderleri Saddam'ın kaderi gibi olur." dedi.

Necef'teki bir toplu mezardan çıkarılan 150 Kürt'ün naşlarının Erbil'e getirilmesi nedeniyle Erbil Uluslararası Havaalanı'nda bir tören düzenlendi. Törene katliam mağdurlarının yakınları ile Mesud Barzani, bölgesel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani ve çok sayıda yerli ve yabancı yetkili katıldı.
Törene katılan Necef halkı ile yetkililerini selamlayan Mesud Barzani, "Bu olay her iki tarafın aynı zulme uğradığını gösteriyor. Hepimiz Saddam'ın zulmüne uğradık." şeklinde konuştu.

Necef halkının naaşları kendi şehirlerinde tutmak istediğini ve Saddam'ın zulmünün bu kötü tablosunu tüm dünyaya göstermek istediklerini belirten Barzani, Neceflilere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Barzani, "Bugün gördüklerimiz denizden bir damladır. Saddam'ın Kürtlere yaptığı zülüm, Enfal fikriyle yaşayanlara bir mesajdır. Kürtlerin Enfal ve kimyasal silahlarla ortadan kaldıracağını düşünenlerin kaderleri Saddam'ın kaderi gibi olur." şeklinde konuştu.

Ülkenin geleceğinin Irak Kürdistanı'nın durumuna bağlı olduğunu söyleyen Başkan Barzani, birçok oy için Kürt ve Arap arasındaki kardeşliğin bozulmaması gerektiğini vurguladı.

Yeni Irak'ta ortak olduklarını ve Irak'ın özgürleştirilmesi çerçevesinde kan verdiklerini kaydeden Başkan Barzani, Irak halkının artık rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamasını istediklerini ifade etti.

Barzani, ayrıca, Kürt halkının yeni kimyasal silah ve Enfal endişelerinin ortadan kalkmasını gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*