Barzani: Kan dökmeyi desteklemedik

Barzani: Kan dökmeyi desteklemedik.14501
  • Giriş : 01.11.2008 / 09:57:00

Mesud Barzani, PKK'yı terörist örgüt olarak görüp görmediği sorusuna net bir yanıt vermekten kaçındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkezi Washington'da bulunan düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezinde (CSIS) düzenlenen bir toplantıda konuşan Barzani'ye, "Siz ya da bölgesel yönetim, PKK'yı terörist olarak görüyor musunuz" sorusu yöneltildi. Barzani, "Bu konuyu Türkiye ile konuştuk. Türkiye ile aramızda bir anlaşmaya varıncaya kadar medya önünde konuşmamaya karar verdik" dedi.

Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye sızan terör örgütü PKK'nın saldırılarının devam ettiğinin ısrarla hatırlatılmasına karşılık Barzani, "Biz hiçbir zaman, hiçbir saldırıyı, kan dökmeyi desteklemedik. Türkiye ile bir diyalog açtık. Detaylara girmek istemiyorum" diye konuştu. Mesud Barzani, "doğru zaman geldiğinde basına gerekli açıklamayı yapacağız" demekle yetindi.

ABD başkanlık seçimlerinden birkaç gün önce kritik bir dönemde Washington'ı ziyaret ettiğini söyleyen Barzani, amacının "kişisel ilişkiler kurduğu" ABD Başkanı George Bush ile vedalaşmak ve Irak'ın özgürleştirilmesindeki desteği için ona teşekkür etmek olduğunu belirtti.

ABD'nin Irak savaşının mimarlarından, eski ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in de katıldığı toplantıda Barzani, "Biz Kürdistan'ı Irak için bir model olarak görüyoruz. Kürtler, Araplar, Türkmenler ve Süryaniler için güvenli bir bölgeyiz. Teröristlerin Irak topraklarında yerleşmemesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Komşu ülkelerle ilişkilerine değinen Barzani, bölgesel yönetimin, komşularıyla en iyi ilişkileri kurmak istediğini belirtti ve şöyle devam etti:

"İyi ilişkiler için iyi bir fırsat bulunduğuna inanıyorum. Türkiye'nin konumunda olumlu gelişmeler olduğunu söylemekten memnunum. Bir dizi iyi, doğrudan görüşmeler oldu. Bu görüşmelerin devamını ve olumlu sonuçlar elde edilmesini istiyoruz."

Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu'nun Washington'ı ziyaretinin de Barzani ile aynı zamana tesadüf ettiğinin hatırlatılması üzerine Barzani, Davutoğlu ile Washington'da görüşmediğini söyledi. Barzani, "Burada buluşmadım, ama Bağdat'ta ve Erbil'de görüştük" dedi ve bu görüşmelerin devamının da geleceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*