Barzani: Kan döktük, hak sahibiyiz

Barzani: Kan döktük, hak sahibiyiz.17161
  • Giriş : 22.09.2008 / 12:49:00

Irak'ta yönetimde söz sahibi olmaları gerektiğini belirten Kürt lider Barzani, "Biz kan verdik ve Yeni Irak'ın ortağıyız. Kararların alınmasında da hak sahibiyiz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani, Kerkük"ün geleceğini belirleyecek Irak Anayasası"nda bulunan 140'ıncı maddenin uygulanması ile sorunların çözülebileceğini savundu.

Kürt lider, Irak'taki yönetimde söz sahibi olmaları gerektiğini belirtirken, “Biz kan verdik ve Yeni Irak'ın ortağıyız. Kararların alınmasında da hak sahibiyiz” dedi.

Amerika"nın Sesi Kürtçe Servisi'ne konuşan Barzani, Kerkük ile ilgili 140'ıncı maddenin uygulanması ile ortaya çıkan tüm sorunların kalkacağını ileri sürdü. Aynı zamanda Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin lideri olan Mesut Barzani, “140'ıncı maddenin uygulanmasını istemeyenler, Irak'ta güvenliğin, sükunetin yerleşmesini ve mevcut olan tarihi sorunların çözülmesini istemeyenlerdir. Bu yüzden 140'ncı madde ne kadar erken uygulanırsa Irak'ın birliği ve egemenliği de o kadar korunmuş olur" dedi.

Irak'ta Kürtler'in rolünün azaltılması için sürdürülen çabalar bulunduğunu, bunların sonuç vermeyeceğini anlatan Mesut Barzani, “Bağdat"ta zayıf bir şekilde kalmayacağız. Biz kan verdik ve Yeni Irak"ın ortağıyız. Bu yüzden kararların alınmasında hakka sahibiz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*