Barzani: Kerkük Kürtlere ait

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

Kuzey Irak’taki Kürt Özerk Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük’ün “Kürdistan”a ait olduğunu ve Kürt kimliğinin bulunduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuzey Irak’taki Kürt Özerk Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük’ün “Kürdistan”a ait olduğunu savundu. Barzani, Kürtlerin devlet kurma hakkının olduğunu da öne sürdü.

Neçirvan Barzani, Londra’da yayınlanan Dar-ul Hayat gazetesi ile yaptığı söyleşide “Kerkük ve Kürdistan Bölgesinden koparılan” diğer bölgelerin “Kürdistan”a ait olduğunu ve Kürt kimliklerinin bulunduğunu savundu. Barzani, bu bölgelerin “Kürt olarak kalacakları”nı da vurguladı.

Peyamner Haber Ajansına göre, Kerkük sorunu ile ilgili olarak Irak anayasasının 140. maddesi hakkındaki bir soruyu yanıtlayan Neçirvan Barzani, Kerkük ile petrol değil, kentin demografik yapısının değiştirilmesi ve milli yapısına müdahale edilmiş olması nedeniyle ilgilendiklerini söyledi.

Neçirvan Barzani, bağımsız bir devlet kurulması ve Irak’tan ayrılması ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Kürtlerin de yeryüzünde yaşayan diğer halklar gibi kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. Fakat biz çok açık bir şekilde Federal ve birlik içinde olan bir Irak’ta yaşamayı ilan ettik. Bu açıdan birlik olunması gerektiği iddiası içinde olan herkesten daha fazla bu ülkenin tek parça olmasını istiyoruz.”

Barzani, Irak hükümetinin, Kürtlerin isteklerini yerine getirdiği sürece ve anayasal sınırları ihlal etmediği sürece bu görüşü koruyacaklarını da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious