Barzani "Kürdistan Başbakanı" olarak karşılanacak

Barzani
  • Giriş : 21.05.2008 / 09:57:00

ABD'de bulunan Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, bugün Savunma Bakanı Robert Gates ile bir araya gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Barzani, Savunma Bakanlığı'nda gerçekleşecek görüşme öncesi devlet başkanları ve başbakanlara uygulanan protokol olan kordon seremonisi ve "Kürdistan Başbakanı" sıfatı ile karşılanacak.

ABD ziyareti için The Wall Street Journal gazetesine bir yazı kaleme alan Neçirvan Barzani, Türkiye ile 1 Mayıs'tan bu yana yapılan işbirliğine dikkat çekti.

"PKK sorunu da dahil olmak üzere pek çok konuda pratik çözümler üretmeye çalışıyoruz" diyen Barzani, "Türkiye ve İran'ın Kuzey Irak'a yönelttiği hava operasyonunun sona ermesi gerek" dedi.

Barzani ayrıca, petrol yasasının da Irak Meclisi'nde oylanacağını belirttikten sonra Kuzey'in yaptığı anlaşmaların geçerliliğini koruyacağını çünkü büyük bir şeffaflık içinde yapıldığını yazdı.

Barzani'nin Washington temasları dün Kongre'de devam etti. Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Joseph Biden ve diğer üyelerle bir araya gelen Barzani, bugün ayrıca Kongre'deki Kürt Dostluk Grubu'nun resepsiyonuna da katılmayı planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious