Barzani MGK çağrısına sıcak

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Mesud Barzani, Milli Güvenlik Kurulu'nun Irak'tan Türkiye'ye yönelik terör tehdidi de dahil tüm konuları diyalogla çözme yönündeki mesajına olumlu yanıt verme kararı aldıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bölgedeki Kürt televizyonlarının haberine göre, geçen hafta sonunda Kürdistan Yurtsever Birliği ile Kürdistan Demokratik Partisi politbüroları arasında başlayan, ancak Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin ani rahatsızlığı nedeniyle ara verilen toplantıya dün devam edildi.

Selahaddin kentinde yapılan toplantının ardından açıklama yapan Barzani, "MGK'nın diyalog mesajına olumlu yanıt verilmesi konusunda karar aldık. Bugün diyalog dili, tüm sorunların üstesinden gelecek en uygun çözüm yoludur. Türkiye ile karşılıklı çıkarlara dayalı iyi ilişkilerin olmasını istiyoruz" dedi.

Barzani toplantıda Kerkük konusunda referandum yapılmasını öngören Irak Anayasası'nın 140'ıncı maddesinin nasıl yürürlüğe koyulacağının da ele alındığını söyledi.

MGK bildirisinin Irak bölümü
23 Şubat'ta yapılan MGK açıklamasında “sınırların güvence altına alınmasının, istikrarın sağlanmasının, Irak'ın komşuları sürecine canlılık kazandırılmasının ve bölge ülkeleriyle temasların arttırılmasının önemi üzerinde durulduğu'' belirtildi.

Açıklamada “Irak'taki duruma ilişkin temel kaygılarımız ışığında Kuzey Irak'tan yönelen terör tehdidinin ve Kerkük'ün statüsüne ilişkin uzlaşmazlığın Irak'ta yarattığı istikrarsızlık ve gerilimin aşılabilmesi amacıyla siyasi ve diplomatik çabaların yoğunlaştırılmasında yarar görülmüştür'' ifadeleri yer buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious