Barzani önemli güvenceler verdi

Barzani önemli güvenceler verdi.10208
  • Giriş : 24.03.2009 / 12:04:00
  • Güncelleme : 24.03.2009 / 12:08:34

Irak'ta temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Gül, Neçirvan Barzani ile bir görüşme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, ilk olarak başkent Bağdat'ta Iraklı Türkmen milletvekillerini kabul etti. Görüşme Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e tahsis edilen Devlet Konuk Evi'nde yerel saatle 09.00'da başladı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün kabul ettiği milletvekilleri arasında Şii İttifakından Abbas Beyatlı, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Saaddettin Ergeç, Sadr grubundan Fevzi Ekrem ve Hüseyin Şerif ile bağımsız milletvekili İzzettin Devlet yer aldı.

GÜL-NEÇİRVAN BARZANİ GÖRÜŞMESİNDE ÖNEMLİ MESAJLAR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak temasları kapsamında, kuzeydeki bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani ve beraberindeki yetkilileri kabul etti. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmede, bölgesel yönetimle Türkiye arasındaki ilişkiler ve terör örgütü PKK ile mücadele konuları ele alındı.

Türkiye ile karşılıklı adımlar atacaklarını belirten Neçirvan Barzani, görüşme sonrası, "Talabani'nin PKK konusundaki tavrı bizim de politikamızdır. Bizim topraklarımızdan hiç bir komşumuza hiç bir saldırı olmayacaktır." diyerek terör konusunda güvence verdi. Neçirvan Barzani, genel af çıkması halinde dağdan inmelerin hızlanabileceğini savundu.

Görüşmeden sonra Türk basın mensuplarına açıklama yapan Barzani, görüşmeyi çok önemli olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Her iki taraf arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çok büyük bir adımdı bu görüşme. Tabii ki Türkiye bizim açımızdan çok önemli bir ülke. Biz Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Biz aynı zamanda Türkiye'nin endişelerini çok iyi anlıyoruz'' dedi.

Barzani bir soru üzerine, Türkiye'nin endişelerini çok iyi anladıklarını ifade ederek, bölgesel yönetimin Irak anayasasına göre hiçbir şekilde topraklarından komşu ülkelere saldırılmasını kabul edemeyeceğini, Irak anayasasındaki bu maddeye bağlı olduklarını söyledi. Barzani, özellikle Irak'ın kuzeyinden ve Irak'tan başka komşu ülkelere saldırılmasını kabul etmediklerini kaydetti.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin dün yaptığı, ''PKK ya silahı bıraksın ya da Irak'ı terk etsin'' şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak Barzani, ''Biz kendi tutumumuzu tekrarlıyoruz, Talabani'nin tutumunu da destekliyoruz. Buna rağmen, Türkiye ile ilişkilerimiz sadece bu konudan ibaret değil. Bizi birleştiren, bir araya getiren başka şeyler de vardır. Bu sorununun sadece güçle çözülebileceğine inanmıyoruz, başka alternatifler olmalı'' diye konuştu.

Terör örgütü PKK ile mücadele konusunda atılacak somut adımlarla ilgili bir soruya ise Barzani, ''Güvenlik konularından sadece bir tanesidir bu. Daha önce attığımız adımları sürdürüyoruz'' cevabını verdi.

Barzani, terör örgütü PKK'ya yönelik bir af konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine, ''Böyle bir adım atılırsa çok önemli olur. Sorunun çözümü için çok yardımcı olur. Bunu destekliyoruz'' dedi.

Kuzey Irak yönetiminden somut beklentilerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül de kuzey Irak yönetimin atacağı adımları soncuza kadar beklenilemeyeceğini vurguladı.

Gül, Neçirvan Barzani'nin genel af konusundaki önerisine de "Af konusu bizim meslemiz. Başkasının karışmasına izin vermem" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bugün Irak temaslarını tamamlayarak yurda dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*