Barzani PKK için neler dedi?

Barzani PKK için neler dedi?.17161
  • Giriş : 30.10.2008 / 11:55:00

Washington'da ABD'ye teşekkür eden Barzani, Türkiye'ye de dostluk mesajı gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı “resepsiyon karmaşasına” bir “katkı” da Washington'dan; ABD'ye resmi ziyarette bulunan Iraklı Kürt lider Mesud Barzani, Washington'da resepsiyon vermek için, 29 Ekim'i seçti.

Washington'un en gözde otellerinden Fairmont'ta Barzani onuruna verilen resepsiyonda Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin dün Türk elçiliğinde verdiği resepsiyonla aynı saatlere denk geldi. Türk elçiliğindeki resepsiyon Washington saati ile 17.00'de başladı, ve 20.30'a kadar sürdü. Barzani resepsiyonunun başlama saati de 18.30'du. 

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani'nin evsahipliği yaptığı, Barzani onuruna verilen diğer resepsiyonda ise göze çarpanlar “eski tüfek neo-conlar” oldu.

Türkiye'nin “karanlıklar prensi” olarak tanıdığı, Irak işgalinin baş savunucularından Richard Perle, işgalin başladığı dönemdeki ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, işgal sonrasında Başkan Bush'un bizzat atadığı Irak'taki ilk Amerikan sivil temsilcisi Paul Bremer, kısacası “Irak savaşını çıkaran Amerikan ekibinin tümü” resepsiyondaydı.

Resepsiyonda, yine işgalin başlamasından hemen önce Saddam Hüseyin muhaliflerini örgütlemekten sorumlu olarak çalışan, işgal sonrasında ise ABD'nin Irak Büyükelçisi olarak atanan Zalmay Halilzad da vardı. Halilzad, halen ABD'nin BM nezdindeki Büyükelçisi olarak görev yapıyor. ABD sistemine göre, BM Büyükelçisi “Başkan'ın iç kabinesi” içinde yer alır. Dolayısıyla devlet hiyerarşisindeki yeri “Bakan” görevine eş düşer.

Bu açıdan bakınca, Barzani resepsiyona ABD'nin “bakan” düzeyinde bir katılımı olurken, Türkiye resepsiyonda Amerikan yönetiminin aynı şekilde temsil edilmemesi dikkat çekti.

BARZANİ'DEN “DOSTLUK” MESAJI

Barzani resepsiyonda herkesle tek tek ilgilendi. Ancak tüm konuşmalarını, kendisiyle konuşan kişi eğer Arapça ya da Kürtçe hitap etmiyorsa, tercüman aracılığıyla yaptı.

Resepsiyonda bir konuşma yapan Barzani'ye, konuşması sonrası yaklaşıp, soru sorma fırsatı bulduk. Ancak önce yanıt vermemeyi tercih etti.

Ardından, “Türkiye'ye, Türk halkına mesajınız nedir?” deyince, çevirmen aracılığıyla, “Türkiye'ye dostluk ve barış mesajı gönderiyorum” yanıtı geldi.

İlk yanıt gelince, tabii ısrar etmek de farz oldu.

Bu kez, biraz daha ileri gidip, “Türkiye, sizden PKK konusunda da bir mesaj bekliyor. PKK konusunda ne diyorsunuz?” diye sorunca, buna yanıt olarak doğrudan PKK'nın adını anmamayı tercih etti. “Hepimiz, akan kanı durdurmak için birlikte çalışmalıyız” dedi ve ekledi;”Akan kanın kimseye faydası yok…”

Bu cümlenin ardından ısrarımıza rağmen, başka ayrıntı gelmedi. Son bir hamle ile, bir soru daha sorduk; “Ankara'ya gelmeyi düşünüyor musunuz?”

Bu “ayaküstü” röportajda bu soruya da yine ancak tek cümlelik bir yanıt aldık;

“Şartlar uygun olduğunda, Ankara'ya gelmek isterim, inşallah…”

“KUZEY IRAK'TA TEK BİR AMERİKAN ASKERİNİN KANI AKMADI”

Barzani, resepsiyonda kısa da bir konuşma yaptı. Amerikalılara, Irak'ı “diktatörlükten kurtardıkları” için teşekkür eden Mesud Barzani, Kuzey Irak'ın “ne kadar güvenli ve istikrarlı bir bölge” olduğunu ise, şu çarpıcı örnekle verdi;

“Kürdistan'da (Kuzey Irak'ı kastediyor) görev yapan hiçbir Amerikan askerinin hiçbir şekilde kanı akmadı; O kadar ki, trafik kazasında bile Amerikalıların kanları akmadı…”

Konuşmasında Türkiye'ye ya da PKK terörüne hiç değinmeyen Barzani, sadece “tüm komşularımızla iyi ilişkiler istiyoruz” dedi. Barzani, Irak Kürdistanı'nın “Türkmen, Kürt, Arap, herkese açık bir bölge olduğunu” da söyledi.

KUBAT TALABANİ: BENİ TÜRK RESEPSİYONUNA ÇAĞIRMADILAR

Barzani ABD programı gereği Washington'da yaklaşık bir hafta kalacak. Peki neden, bu bir haftalık süre içinde, Barzani onuruna verilen resepsiyon, Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli günü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile aynı güne denk getirildi? Tesadüf müydü, yoksa planlanarak mı yapılmıştı?

Bu soruyu da, resepsiyonun “ev sahibi” olan, Kubat Talabani'ye yönelttik.

Kubat, Kuzey Irak'taki Kürt gruplardan diğerinin lideri olan, şu anda da Irak Devlet Başkanlığı görevini yürüten Celal Talabani'nin oğlu. Şu anda, sadece babasının partisini değil, “tüm Kuzey Irak'ı” Washington'da temsil ediyor.

Kubat Talabani, Barzani'nin resepsiyonu için seçilen gün konusundaki soruya “yeminler ederek” yanıt veriyor;

“29 Ekim'in Türkiye'nin Bayramı olduğunu düşünemedim. Başkan Barzani'nin programındaki en uygun akşam 29 Ekim akşamıydı. Özellikle seçmedik, program nedeniyle bu gün olması gerekiyordu…”

Kubat Talabani'nin, biz resepsiyondan ayrılırken söylediği sözler ise çok ama çok çarpıcıydı:

“Zaten Türkiye Büyükelçiliği de beni 29 Ekim resepsiyonuna davet etmedi. Lütfen haberinizde bunu özellikle yazın. Bu durumda, Başkan Barzani'nin resepsiyonunu planlanker, aynı gün Türkiye'nin de resepsiyonu olduğunu nereden bilebilirdim ki..”

Böyle bir açıklama gelince sormadan olmaz;

Peki Kubat Talabani, kendi resepsiyonuna Türkiye Büyükelçiliği'nden birini davet etmiş miydi? Yanıt bu kez net oldu;

“Evet davet ettim. Ancak davet ettiğim diplomat bana çok kibar bir mesaj atarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin de aynı gün resepsiyonu olduğunu, bu nedenle katılamayacağını bildirdi…”

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*