Barzani: PKK sadece Türkiye değil bizim için de sorun

Barzani: PKK sadece Türkiye değil bizim için de sorun.13227
  • Giriş : 05.11.2007 / 03:17:00
  • Güncelleme : 05.11.2007 / 00:56:24

Neçirvan Barzani, PKK’nın sadece Türkiye değil Kürt yönetimi için de sorun teşkil ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak’taki Bölgesel Kürt Hükümeti’nin Başbakanı Neçirvan Barzani, PKK’nın sadece Türkiye değil Kürt yönetimi için de sorun teşkil ettiğini söyledi.

NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu’nın sorularını yanıtlayan Barzani, Ankara’nın çözüm için masaya mutlaka kendilerini de davet etmesi gerektiğini savundu.
Haberin devamı

Bölgesel Kürt Hükümeti’nin Başbakanı Neçirvan Barzani, PKKın kendi topraklarını kullanarak türkiye’ye saldırmasından rahatsızlık duyduklarını ancak çözüm için masada mutlaka Kürt hükümetinin de bulunması gerektiğini söyledi:
“Konunun bir çözüme ihtiyacı var. Ama Türkiye ile masaya biz de oturmalıyız. Oysa Türk hükümeti bizi tanımadığını söylüyor. Türkiye bizimle masaya oturmadıkça nasıl çözüm bulunabilir ki?”

Neçirvan Barzani, PKK’nın lojistik desteğini kesmek için bir dizi önlem aldıklarını ve almaya devam edeceklerini de belirtti. Kürt Başbakan, operasyona karşı olduklarını da yineledi: “Askeri operasyon bu sorunu çözmez. Her iki tarafın da yararına olan şey itidal ve sabırdır. Birlikte masaya oturup çözüm aramalıyız. Şimdi elimizde bu fırsat var. Operasyon sınırlı da olsa, geniş kapsamlı da olsa işe yaramayacaktır.”

Barzani, sınır bölgesindeki zorlu coğrafi koşullar yüzünden PKK unsurlarını temizlemenin güç olduğunu da vurguladı: “PKK, Türkiye için olduğu kadar bizim için de sorun. Ancak Saddam da zamanında bütün gücünü kullanmasına rağmen o dağları temizleyemedi. Türkiye ise NATO’nun ikinci büyük askeri gücü. Yine de şimdiye kadar PKK’ya karşı hiçbir şey yapılamamışken neden bizim aslında yapabileceğimiz birşeyler olduğu ama yapmadığımız düşünülüyor ki!”

Neçirvan Barzani’ye göre, Türkiye’nin yaptırım kararı da yanlış: “Yaptırımlar bizi tabii ki etkiler ama Türkiye’ye de zarar verir. Niye böyle kısıtlamalar getiriliyor anlamıyorum. Oysa biz bölgeyi Türk şiirketlerine açtık. Uzun süredir ekonomik ve kültürel ilişkilerimiz var. Böyle bir cezalandırma yöntemini doğru bulmuyorum.”

Röportajında PKK’ya da bir mesaj gönderen Barzani, “PKK bizi ciddiye almazsa kaybeder, bu politikalarla başarılı olamazlar” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious