Barzani: Referandumun ertelenmesi söz konusu değil

  • Giriş : 04.06.2007 / 14:00:00

Yerel Kürt parlametosu bugün Erbil'de Kerkük'ün kaderini belirleyecek olan 140. maddeyi tartıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meclis Başkanı Adnan Müftü başkanlığındaki oturumda konuşan yerel hükümetin Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük'te referandumun ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Başkent Bağdat'ta Kerkük ve 140. madde konusunda yaptığı görüşmeler hakkında bilgi veren Barzani, Kerkük'te referandumun 5 ya da 10 yıl ertelenmesinin bir çözüm olmadığını savunarak, "Bu, hayati bir konu; erteleme olamaz. Ertelenmesi çözümü zora sokar. Bunu halkımıza anlatamayız" dedi.

Kerkük'ü petrolü için istedikleri iddiasını reddeden Barzani, Irak'ın her bölgesinin petrol gelirlerinden eşit oranda yararlanacağını söyledi.

Neçirvan Barzani, "Hem Kürtler hem de Türkmenler ve Süryaniler, Saddam döneminde çok büyük haksızlığa uğramış. Buaralar elimizden alınmıştır. Biz de bizden zorla alınan bir yer demokratik yollarla geri almaya çalışıyoruz. Biz 140. maddenin değişmesine karşıyız" diye konuştu.

Barzani, peşmergelerin bölgede güvenliği devralması, peşmerge maaşları ve petrol yasası konusunda Bağdat'ta yaptıkları görüşmelerden de bahsetti.

Oturumda hükümetin 140. maddeyle ilgili hazırladığı dosyalar meclise sunuldu. Daha sonra milletvekilleri de düşüncelerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious