Barzani: Türkiye'ye izin vermeyiz

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani, ''Türkiye'nin Kerkük'e müdahalesine izin vermeyeceklerini ve böyle bir durumun gerilimi artıracağını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkezi Londra'da bulunan ve Arap ülkelerinde yayımlanan El Hayat gazetesine demeç veren Barzani, Irak yönetimi ülkedeki durumu tamamen kontrol altında tutabilecek konuma gelmeden Amerikan güçlerinin ülkeden çekilmesinin, "kelimenin tam anlamıyla" şiddetli bir iç savaşa ve büyük bir krize yol açabileceğini söyledi.
Barzani, Sünnilerle Şiiler arasında çıkabilecek bir iç savaşa ise kendilerinin taraf olmayacağını ifade etti.

"PKK belki sınır şeridindedir"
Barzani "Kerkük'ün bir Irak kenti olduğunu ve Türkiye'nin Kerkük'le ilgisi bulunmadığını" belirtti.
Barzani, PKK terör örgütünün Irak'ta mevcudiyeti olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, "Belki sınır şeridinde karargahları vardır, ancak oralar dağlık bölgelerdir" yanıtını verdi.
IKDP lideri, Irak'ın kuzeyinde El Kaide'nin az sayıda unsurları bulunduğunu, ancak bunların bölgede kalamadığını söyledi.

"Devlet kurmak hakkımız"
İran'ın, Irak'ın kuzeyine herhangi bir müdahalesi olmadığını belirten Barzani, "Eğer böyle bir müdahale varsa da bunun, kendilerinin dışındaki bölgelerde olabileceğini" ifade etti.
Barzani, "İsrail ile ilişkileri suç saymadığını, ancak kendisinin Irak Anayasası’na ters düşmeyeceğini" söyledi.
Barzani, bir başka soruyu yanıtlarken, "devlet kurma hayalinin Kürtlerin meşru hakkı olduğunu ve bunun bir gün gerçekleşeceğini" iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious