Barzani ve Talabani ortak basın toplantısı düzenlediler

Barzani ve Talabani ortak basın toplantısı düzenlediler.15827
  • Giriş : 21.10.2007 / 18:48:00

Barzani ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Talabani, Hakkari'deki terörist saldırı ile ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Barzani ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Talabani, Hakkari'deki terörist saldırı ile ilgili olarak 'Bu haber bizi de çok üzdü. Doğru ise vefat edenlerin akrabalarına başsağlığı diliyoruz' dedi.

Irak Devlet Celal Talabani ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani düzenledikleri ortak basın toplantısında olası sınır ötesi operasyonu değerlendirdi.

Bugün 12 Türk askerinin şehit olduğu PKK saldırısından dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirten Barzani, şehitlerin ailelerine başsağlığı diledi. Olası bir sınır ötesi operasyon karşısında nasıl bir tepki vereceklerinin sorulması üzerine Barzani, 'Her türlü şiddete karşı olduğumuzu defalarca dile getirdik. Bizde uydu ve ajanslardan haberleri takip ediyoruz. Milli menfaatlerimiz neyi gerektirirse o şekilde davranacağız. Yine altını çiziyorum her türlü şiddete karşıyız' şeklinde konuştu.

12 askerin şehit edilmesine de değinen Kürt lider, 'Bu haber bizi de çok üzdü. Haber doğru ise vefat edenlerin akrabalarına başsağlığı diliyoruz. Bir damla kanın dökülmesine dahi karşıyım; ne Türk ne Kürt. 140. madde başkadır. 140. madde heyeti ile beraberdir bir sorun yoktur. Ne Türkiye'ye ne de PKK'ya yardım için güç göndermeceğiz. Savaşa karşıyız. Eğer barış isterlerse elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz; ama savaşırlarsa o zaman biz bu savaşın bir parçası değiliz. Kendi savaşlarına bizleri karıştırmasınlar. Bizlerden hiçbir tarafa tehditlerin gitmesini istemiyoruz. Barışı benimserlerse o zaman elimizden gelen yardımı yaparız. Bu savaşta taraf olmasak da taraflar bize karşı savaşırsa biz de mecburen kendimiz korumak zorunda kalırız' diye konuştu.

Olası sınır ötesi harekata karşı hazırlık yapıp yapmadıklarının sorulması üzerine Barzani, 'Böyle bir şeyin olmaması için çalışıyoruz; ama bize karşı olursa biz asla diz çökmeyiz' yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, 'Türkiye Kürt yetkililerden PKK'nın bürolarını kapatmalarını istiyor bu konuda ne diyorsunuz?' şeklindeki sorusu üzerine ise Barzani, 'Türkiye ile iyi ilişkilerimizin olmasını istiyorum. PKK'nın büroları dağlardadır ve o dağların ne kadar uzak ve çetin şartları olduğunu biliyorsunuz. Fakat Erbil ve Süleymaniye'deki PKK bürolarını kastediyorlarsa, buralarda zaten büro yok' dedi.

PKK'yı şu anda terörist örgüt olarak kabul etmediklerini ifade eden Barzani, 'Eğer Türkiye PKK'ya barışçıl bir çözüm sunarsa ve PKK bunu kabul etmezse o zaman PKK'yı terörist olarak kabul ederiz; ama şimdi değil' şeklinde konuştu.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ise 'Anlaşmada çok net şekilde görüldüğü gibi sınır ötesi yani sıcak takip bendi yok. Her türlü şiddete karşıyız. Türk veya Kürt bir damla kanının dökülmesini istemiyoruz. Bugün demokratik barış ve diplomasi günü. Bu nedenle, biz PKK'dan savaşı durdurmasını istedik. Eğer onlar savaşmaya ve bizim için sorun çıkarmaya devam ederse o zaman ülkelerine geri dönsünler ve orda ne yaparlarsa yapsınlar; ama burada hiçbir şekilde bir şey yapmasınlar. Biz de Irak'ın bir parçasıyız ve Irak Anayasası da topraklarımızın üzerinde yabancı silahlıların bulunmasını yasaklıyor' diye konuştu.

PKK silah bırakmazsa olacakların o zaman değerlendirileceğini ifade eden Talabani, Türkiye ve PKK arasında hangi tarafı tutacaklarının sorulması üzerine, 'Biz hiçbir zaman PKK veya Türkiye arasında olmayacağız. Türkiye ile ilişkilerimizi düzenlemek istiyoruz. Biz barış elçisiyiz, savaş elçisi değil' dedi.

Amerika'nın da sınır ötesi operasyona karşı olduğunu hatırlatan Talabani, Irak yönetiminin de operasyona karşı olduğunu yineledi.

Türkiye'nin PKK liderlerinin teslim edilmesi isteğinin hatırlatılması üzerine ise Irak Devlet Başkanı Talabani, 'Paris'te de bu soruya cevap verdim; öncelikle acaba PKK liderleri bizlerin elinde mi düşünülmeli. PKK yetkilileri, Kürdistan dağlarındadır. Bizler onlara nasıl ulaşabilir, onları nasıl yakalayabiliriz? Türkiye, bu kadar güçlü olmasına rağmen yapamıyor. Kürt yetkililerin yakalanmasını ve teslim edilmesi gerçekleşmeyecek bir rüyadır. Biz, değil bir Kürt'ü bir Kürt kedisini bile teslim edemeyiz' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious