Barzani yönetiminin canı sıkkın

Barzani yönetiminin canı sıkkın.10178
  • Giriş : 06.11.2008 / 12:55:00

ABD’nin yeni başkanının Obama olması ABD’nin işgali altındaki Irak’ın başına daha neler getirecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin yeni başkanının Demokrat Barack Obama oluşu, tüm dünyada büyük yankı buldu. Ülkeler artık 'dünyanın jandarması' konumundaki Amerika'yla ilişkilerini yeniden gözden geçirecek, Obama'nın göreve geleceği Ocak ayına kadar ABD ile ilişkilerde yeni dönemde 'izlenecek yollar' belirlenecek.

O ülkeler arasında yer alan Irak'ın durumu ise haliyle bir başka.. ABD, Irak'ta bir savaş halinde.. Kaosun, kanın ve barut kokusunun dinmediği ülke bölünmenin eşiğinde.. Dünyadaki genel kanı ise yaşananların tek sorumlusunun Amerika olduğu yönünde..

Peki Irak yeni dönem için ne düşünüyor? Irak'ın başına bundan sonra neler gelecek? Ülkedeki 3 büyük 'grubun' ABD'nin yeni başkanı Obama'ya bakışı nasıl?

ŞİİLER

Şiiler henüz beklemede.. Bush yönetiminin son erecek olması elbette Şiileri sevindiriyor. Ancak Şiiler yine de Obama için henüz renk vermiyor.

SÜNNİLER

Sünni Iraklılar, Barack Obama'ya sıcak bakıyor.. Obama, başkan olursa Irak'tan çekileceğinin sözünü vermişti. Fakat Sünniler ABD güçlerinin Irak'tan henüz çekilmesini istemiyor. Ülkede (kuzey hariç) Şiiler baskın.. Ve iki kesim arasında hemen her gün kan akıtan bir gerilim var. Dolayısıyla Sünniler olası bir çekilmenin daha uzun sürede ve kontrollü gerçeklemesini bekliyor.

KÜRTLER

Iraklı Kürtler ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, her şeylerini ABD'nin Cumhuriyetçi yönetimlerine borçlu.. Ve şimdi, Demokratların başa geçiyor olması Kürtler'de endişe yaratıyor. Barzani yeni dönemde ne yapacaklarını düşünüyor?

Obama'nın “askerlerimizi çekeriz” vaadinin ardından Kürt Yönetimi heyecanlanmış ve Obama'yla temasa geçmek istemişti. Kürdistan Demokratik Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizayi, Obama'nın yardımcısıyla Atina'da görüşmüş, Kuzey Irak'ın geleceği ile ilgili endişelerini ve beklentilerini aktarmıştı. Obama'nın yardımcısı ise “Evet böyle bir niyet var ama bu gerçeklerle nasıl örtüşür henüz bilemiyoruz” demişti.

İşte bu belirsiz süreç, “başına gelmedik kalmayan” Irak'ın ve “işlerin şimdilik iyi gittiği” Kürt yönetiminin heyecanlı bekleyişine neden oluyor.

HABER3

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*