Barzani'den 'bağımsızlık' tehdidi

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Mesut Barzani "Bağımsızlığımızı ilan etmenin çıkarlarımıza uyduğunu düşünürsek bunu yaparız, kimseden de korkmayız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın kuzeyindeki yerel hükümetin başkanı ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi(IKDP) lideri Mesut Barzani "Bağımsızlığımızı ilan etmenin çıkarlarımıza uyduğunu düşünürsek bunu yaparız, kimseden de korkmayız" dedi.
Mesut Barzani önceki gün Irak'ın kuzeyindeki kurum ve kuruluşlarda mevcut Irak bayrağının kullanılmasını yasaklamıştı. Sünniler ve Türkmenlerin tepkisinin ardından bugün bir açıklama yapan Irak Başbakanı Nuri el Maliki de "Irak bayrağının ülkenin her karış toprağında göndere çekilmesi talimatını" vermişti.

Maliki'ye yanıt veren Barzani yerel parlamentoda yaptığı açıklamada "Irak bayrağı halkımızın geçmişte yaşadığı baskının sembolü. Eğer Kürt halkı ve parlamento bağımsızlığımızı ilan etmenin çıkarlarımız doğrultusunda olduğunu düşünürse bunu yaparız. Kimseden de korkmayız. Ancak biz Kürtler gönüllü birlikteliğin seçimini yaptık. Onların da, Kürtlerin federasyon seçimini sevinçle karşılamaları gerekir" dedi.

Mesut Barzani Irak'ın kuzeyindeki tüm resmi kuruluş ve partilere gönderdiği genelgede mevcut Irak bayrağının kaldırılması ve resmi dairelerde sadece yerel "Kürt bölgesi bayrağı"nın kullanılması emrini vermişti. Siyasi partilere de Irak bayrağı asmak istemeleri durumunda mevcut Irak bayrağını değil 1958 devrimi ile başa geçen Abdulkerim Kasım döneminde kullanılan bayrağı tercih etmeleri talimatı verilmişti.

Irak'ın Şii kökenli Başbakanı Nuri el Maliki'nin bugünkü yazılı açıklamasında ise, ''Meclis anayasaya uygun olarak bu konuda bir karar almadığı sürece şu an kullanılan Irak bayrağı Irak'ın her karış toprağında göndere çekilsin" ifadesi yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious