Barzani'den Kerkük tehdidi

  • Giriş : 01.08.2007 / 15:42:00

Barzani, Irak hükümetinin Kerkük'te referandumun yapılmasını sürüncemede bıraktığını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak'ın kuzeyindeki yönetimin başkanı Mesut Barzani, Irak hükümetinin Kerkük'te referandumun yapılmasını sürüncemede bıraktığını öne sürerek, "bu sorun tamamıyla çözümlenmeli, aksi halde, bütün ihtimaller açıktır" dedi.

Amerikalıların finanse ettiği Alhurra televizyonuna konuşan Barzani,"ihtimaller" ile ilgili ifadelerine kısmen açıklık getirerek, "Anayasanın referandum öngören 140'ıncı maddesi uygulanmazsa, gerçek bir iç savaş başlayacak" dedi.

Barzani, "ancak hükümet, referandumu sürüncemede bırakıyor. Eğer bu sorun çözülmezse, belirttiğim gibi, bütün ihtimaller açıktır" diye konuştu.

"Irak hükümetinin Kerkük ve 140'ıncı madde politikasının" kendisini çok rahatsız ettiğini savunan Barzani, "kısa süre içerisinde Bağdat'a giderek konuyu hükümetle tartışacağını" söyledi.

BAŞKA YOLLARA BAŞVURMA HAKKIMIZ VAR

Irak'ın kuzeyindeki yönetimin başkanı Mesut Barzani, Kerkük'te hukuki yollarla amaçlarına ulaşamamaları halinde, "başka yollara başvurma haklarının bulunduğunu" öne sürdü.

Barzani açıklamasında, "Kürtler Kerkük'ten asla vaz geçmezler, Kerkük'ü asla pazarlık konusu etmezler" dedi.

"Kerkük'ü geri almanın yöntemi olarak" anayasal ve hukuki yöntemleri benimsediklerini ifade eden Barzani, "Ama bu yöntemlerin uygulanması sürecinde umutsuzluğa düşersek, bu durumda, diğer yöntemlere başvurma hakkımız var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious