Barzani'den yardım çağrısı!

  • Giriş : 17.12.2007 / 13:38:00

Mesut Barzani Türkiye'nin operasyonu sonucunda mağdur duruma düşen vatandaşlar için yardım çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK varlığına yönelik operasyonundan sonra, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Erbil ve Süleymaniye valiliklerine ve sivil toplum organizasyonlarına Türkiye'nin operasyonu sonucunda mağdur duruma düşen vatandaşların yardımına koşmaları çağrısında bulundu.
Türkiye'nin operasyonu sonucunda Kürt bölgesi sınırındaki çok sayıda köyün zarar gördüğü ve bazı vatandaşların yerlerini terk etmesine sebep olduğu belirtilerek, Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Erbil ve Süleymaniye valiliklerine mağdur halka en kısa zamanda yardım etmeleri çağrısında bulunduğu' ifade edildi.

Peyamner Haber Ajansından alınan bilgiye göre, Barzani'nin, parti ve sivil organizasyonlara vatani ve insani görevleriyle bu acil duruma katkıda bulunmaları çağrısında bulunduğu' belirtildi.

Kürt Bölgesel yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Türk Silahlı kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarına yönelik geniş çaplı hava operasyonunun düşmanca bir saldırı olduğunu söyleyerek, 'Uluslararası kuruluşlar saldırıyı kınamalı ve saldırı karşısındaki rahatsızlıklarını dile getirmeli' dedi.

Kürt Bölgesel yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarına yönelik geniş çaplı hava operasyonunun düşmanca bir saldırı olduğunu söyleyerek, 'Uluslararası kuruluşlar saldırıyı kınamalı ve saldırı karşısındaki rahatsızlıklarını dile getirmeli' dedi.
Peyamner Haber Ajansı'na göre, Barzani yaptığı açıklamada, 'Bu sadece Irak'ın egemenliğinin ihlali değil, aynı zamanda düşmanca bir saldırı ve uluslararası yasaların çiğnenmesidir. Uluslararası kuruluşlar saldırıyı kınamalıdır' diye konuştu.
Barzani konuşmasında şunları söyledi:
"Bu saldırıdan Amerika Birleşik Devletleri de sorumludur. Çünkü Amerika Irak'ın kara ve hava sahasının korunmasından ve bu ihlalden sorumludur. Her ne bahaneyle olursa olsun ABD'nin Türk askerlerinin durdurulması için siyasi sorumluluk bilinciyle bir tutum sergilemesi gerekiyor' ifadesinde bulundu.
Barzanı açıklamasında 'Ülkelerin sınırlarını korumak ve teröre belli bir sınır bırakmak başka ülkelerin egemenliğini ihlal etmekle olmaz' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious