Barzani'nin bürosuna saldırı: 30 ölü

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Mesut Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi binasına yapılan bombalı saldırıda en az 30 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mahmur Kaymakamı Adurrahman Belaf'ında bulunduğu 50 kişi yaralandı.

Saldırıda ölen ya da yaralananlarla ilgili olarak, resmi açıklama yapılmazken hastane kaynakları en az 30 kişinin öldüğünü yaklaşık 50 kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırı, IKDP'nin Mahmur'daki 23'üncü bürosunda toplantı yapıldığı sırada meydana geldi. Toplantıda ilçedeki bütün IKDP yetkililerinin bulunması nedeniyle, oldukça kalabalık olan bölgede meydana gelen saldırıda ölü sayısında artma bekleniyor. Saldırıda hafif yaralanan Mahmur Kaymakamı Adurrahman Belaf’ın telefonla DHA muhabirine araştırmanın devam ettiğini ilerleyen saatlerde açıklama yapılacağını ifade etti.

HASTANELERİN ACİL SERCİSLERİNDE YER KALMADI

Olaydan sonra bölgedeki hastanelerin acil servisleri tıklım tıklım doldu. Erbil Uygulama Hastanesi’nin acil bölümünde tedavi altına alınan yaralılardan bir trafik polisi, patlamanın nöbet değişimi sırasında meydana geldiğini belirtti. Polis, “Tam nöbet değişmiştik ki içeri girer girmez büyük bir patlama ile her yer karardı. Nöbet arkadaşım hayatını kaybetti. Onun için çok üzgünüm'' dedi.

IKDP İlçe teşkilatından Hattap Mahmuri de, “İçerde tam da toplantıda olduğumuz bir sırada patlama meydana geldi. Çok sayıda ölü ve yaralı vardı. Bizler böyle bir olay ihtimaline karşı Mahmur’un girişine ek bir kontrol noktası koymamıza rağmen, diğer önlemlerimiz tamamlanmadan saldırı meydana geldi'' diye konuştu.

Patlama, Erbil'deki İçişleri Bakanlığı’nın önündeki patlamadan sonra Kuzeydeki Kürt bölgesini hedef alan ikinci saldırı oldu. Patlama ayrıca, bazı internet sitelerinin haberine göre, El Kaide’ye yakın örgütlerin bu saldırıların devamının getirileceği konusundaki tehditleri nedeniyle, bölge halkı arasında büyük kaygıya yol açtı.

Erbil’de 2005 yılı Mayıs ayından beri herhangi bir terör saldırısı meydana gelmemiş ve bu süre içerisinde Irak’ın diğer kısımlarına göre güvenlik açısından olumlu bir seyri olan bölge, yatırımcıların için tercih sebebi oluyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious