Barzani'nin internet sitesi: "700 Türk askeri K.Irak'ta!"

Barzani'nin internet sitesi:
  • Giriş : 18.12.2007 / 11:59:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 12:17:24

Barzani'nin internet sitesi Türk askerinin Kuzey Irak'a girişinin devam ettiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AP'ye konuşan ismini açıklamayan Türk yetkiliye göre Türk askerleri hâlâ Kuzey Irak'ta... Barzani'nin internet sitesine göre "Türk askerlerinin Kuzey Irak'a girişi devam ediyor ve asker yasısı 700 civarında."

Reuters'in Irak kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre 300 Türk askeri gece yarısı Kuzey Irak'a girdi

Aynı kaynaklara göre askerler 2-3 kilometre ilerledi ancak çatışma olmadı.

Reuters'in iddiasına göre 300 kişilik bir Türk birliği Irak sınırının 2-3 kilometre içine kadar girerek Gali Rash mevkiine intikal etti. Türk askerlerinin hafif silahlarla donanmış olduğu öne sürüldü.

K.IRAK YÖNETİMİ DOĞRULADI

Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi, Türk askerlerinin Irak sınırından içeri girdiği haberinin ardından olayı kınadı. Kürt hükümeti sözcüsü Fuad Hüseyin, "Türk askerlerinin sınırı geçmesini kınıyoruz. Türkiye, sorunu Irak topraklarını taşımak istiyor" dedi. Fuad Hüseyin, Irak sınırını ne kadar Türk askerinin geçtiğini ise bilmediklerini söyledi.

Kürt yönetimine bağlı Peşmerge kuvvetlerinin sözcüsü Cebbar Yaver de Türk askerlerinin sınırı geçtiğini ve Irak sınırları içerisindeki Gali Raş bölgesinde olduklarını doğruladı. Türk askerlerinin bulunduğu bölgenin terkedilmiş bir arazi olduğunu söyleyen Yaver, bölgeye Peşmerge kuvveti ise sevk edilmediğini kaydetti. Yaver, "Kaç askerin sınırı geçtiğini bilmiyoruz" şeklinde konuştu.

Türk ordusunun bu sabahtan itibaren sınırı geçtiği bildirilirken, kaç askerin sınırötesi operasyona katıldığına dair ise farklı bilgiler gelmişti. Bazı kaynaklar 300 kadar askerin sınırdan 2 - 3 kilometre içeri girdiğini belirtirken, bazı Kürt yetkililer ise 4 tank ve bin 500 kadar Türk askerinin sınırötesi operasyona katıldığını kaydetmişlerdi.

Öte yandan terör örgütü PKk'ya bağlı bazı isimler, AFP'ye yaptıkları açıklamada operasyonu doğruladı ve Türk askerlerinin gece 04.00'te sınırı geçerek Irak tarafındaki Havakurt bölgesine girdiğini söyledi.

Kürt bölgesinde yayın yapan bölge yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye ait Kürdistan TV de Türk askerlerinin Sid Kan bölgesinde birkaç kilometre içeri girdiklerini duyurdu. Televizyon, Türk askerlerinin Kaya Raş, Bunwag, Canoruk ve Keliroş köylerine ulaştığını ve orada durduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious