Barzani'nin önüne konulacak 5 şart!

Barzani'nin önüne konulacak 5 şart!.17161
  • Giriş : 14.10.2008 / 08:30:00
  • Güncelleme : 14.10.2008 / 08:59:17

Barzani ile bir araya gelecek Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, Ankara’nın K. Irak ile ilişki kurmak için öne sürdüğü şartları iletecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aktütün terör saldırısının ardından PKK ile mücadelede yeni yöntemler benimseme kararı alan Ankara, Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik'i, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmelerde bulunmak üzere Irak'a gönderiyor. Özçelik, Bağdat'ta gerçekleşecek görüşmede, Kuzey Irak Yönetimi'nin, PKK ile mücadelede Ankara'ya destek vermesini isteyecek ve ilişkilerin sağlıklı yürüyebilmesi için Ankara'nın 5 talebini iletecek. Özçelik'in, Barzani'nin yaşadığı ve makamının bulunduğu Erbil'de değil de, Irak'ın başkenti Bağdat'ta görüşmesi de ayrı bir mesaj niteliği taşıyor.

BAĞDAT'TA KÜRT ZİRVESİ

Mesut Barzani, dün Erbil'den Bağdat'a geçerek Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi. Özçelik ise görüşmede Barzani'ye 'Türkiye'nin uluslararası haklarından doğan sınır ötesi operasyon düzenlememesi ve Kuzey Irak yönetimi ile iyi ilişkiler sürdürmesi için' Ankara'nın şartlarını iletecek.

Öte yandan Bölgesel Yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani'nin özel sekreteri Hawrami Türkiye ile yakınlaşacaklarına inandığını söyledi.

Murat Özçelik'in, 'Ankara'nın şartları' olarak ileteceği 5 mesaj şöyle:

1- PKK'nın eylemlerini onaylamadığını belirten Kuzey Irak Yönetimi, hala PKK'yı terör örgütü olarak tanımlamamıştır. Ankara, Kuzey Irak Yönetimi'nden, PKK'yı terör örgütü olarak resmen ilan etmesini beklemektedir.

2- Kuzey Irak, PKK kamplarının bulunduğu bir sığınak durumundadır. Bu kampların ve PKK'nın siyasi bürolarının derhal kapatılması gerekmektedir.

3- PKK operasyonlarını, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sızarak gerçekleştirmektedir. Lojistik destek olmaksızın örgüt, topraklarınızda barınamaz ve terör eylemleri gerçekleştiremez. PKK'ya yönelik lojistik destek derhal kesilmeli.

4- Sadece Türkiye'nin değil, Interpol'ün aradığı birçok PKK'lı terörist Kuzey Irak'ta barınmaktadır. Üst düzey bu teröristlerin, Türkiye'ye iadesi şarttır.

5- Türkiye, geçen yıldan bu yana ABD ile eşzamanlı istihbarat paylaşımı yapmaktadır. Kuzey Irak Yönetimi'nden de istihbarat paylaşımı beklemekteyiz.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*