Barzani'nin sözcüsü: PKK önlemlerimiz göstermelik değil

  • Giriş : 19.11.2007 / 11:32:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 11:43:27

Barzani'nin sözcüsü konusundaki ‘Başkanlık Divanı Başkanı’ Fuat Hüseyin, açıklama yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak'taki Mesut Barzani'nin sözcüsü konusundaki ‘Başkanlık Divanı Başkanı’ Fuat Hüseyin, terör örgütü PKK'ya karşı aldıkları önlemlerin bölge halkının güvenliği için atılmış samimi adımlar olarak tanımladı. Hüseyin, PKK'nın kendi isteğiyle silah bırakmaya kanaat getirmesi gerektiğini belirterek, örgütün Irak topraklarını kullanarak komşular için sorun çıkartmasına Irak Anayasası ve kendi bölgesel politikaları gereği izin vermeyeceklerini söyledi.

Soruları yanıtlayan Hüseyin, aynı zamanda Bölgesel Kürt Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani başkanlığında PKK sorunu için oluşturulan güvenlik komisyonunun sözcülüğünü de yürütüyor. PKK'ya karşı alınan önlemlerin ne derece etkili olacağını zamanın göstereceğini anlatan Hüseyin, “Halkımızın ve bölgemizin güvenliğini sağlamak bizim en büyük görevimiz. PKK'ya karşı aldığımız önlemler öncelikle kendi halkımızın çıkarlarının zarar görmemesini hedefliyor. Dolayısıyla da bu önlemelrin uygulanması kadar denetimini ve devamlılığını da önemsiyoruz” dedi. Alınan önlemler hakkında ayrıntılı bilgi veren Hüseyin, şöyle devam etti:

“Mahmur Kampı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından kuruldu. Denetimi Irak Hükümeti ve ABD tarafından yapılıyor. Bizim görevimiz; kampın çevre güvenliğini ve giriş- çıkışlarını kontrol altında tutmak. Bu görevi büyük ölçüde yerine getiriyoruz. Bizim bilgilerimize göre Mahmur bir eğitim kampı değil, mülteci kampıdır. PKK'nın bulunduğu bölgeler ile Mahmur arasındaki gidiş- gelişleri engellemek de önlemlerimiz kapsamındadır. Kandil ve benzeri dağlık bölgelerde konuşlanan PKK'lılara yönelik olarak kontrol noktaları oluşturduk. Bu sayede örgütün lojistik yollarını bizim tarafımızdan kesmiş olduk. Ancak, örgüt İran ve Türkiye'den malzeme sağlamayı sürdürürse buna bir şey yapamayız. Son olarak ta Erbil ve Süleymaniye'ye yapılan uçuşlarla ilgili olarak kontrolleri arttırdık. Bu kapsamda bölgemize gelen yolcuların belgeleri titizlikle inceleniyor. Yapılan incelemelerde geliş gerekçesi ikna edici bulunmayan kişiler geldikleri uçakla gönderiliyor. İçişleri Bakanlığı'ndan aldığımız bilgilere göre bu uygulama kapsamında bazı kişilerin bölgeye girişine izin verilmemiştir. Bu uygulama ile PKK yandaşlarının havayolunu kullanarak girişlerinin engellenmesi amaçlanıyor.”

Son dönemde terör örgütü PKK'nın silah bırakması ile ilgili yapılan açıklamalara değinen Hüseyin, örgütün sadece Irak’ta silah bırakmasını beklemenin mantıklı olmayacağını bildirirken, “PKK'nın silahsızlandırılması' derken kimi silahsızlandıracaksınız? Türkiye'dekileri mi, İran'dakileri mi yoksa Irak'takileri mi? En iyisi örgütün kendi kendine buna kanaat getirmesi. Onları silahsızlanmaya zorlamak çatışma anlamına gelir” diye konuştu.

“ÖNCELİĞİMİZ BÖLGEMİZİN ÇIKARLARI”

Hüseyin, bölgesel Kürt hükümetinin başbakanı Neçirvan Barazani'nin “PKK şiddete son vermezse sonuçlarına katlanır” sözleri hatırlatılınca, “Bizim en önemli önceliğimiz bölgemizin çıkarlarıdır. Buna kimsenin zarar vermesine göz yummayız. Irak topraklarını komşularımıza karşı saldırı için kullandırtmamak, Irak Anayasası'ndan doğan yükümlülüğümüzdür. Bölgesel Hükümet olarak benimsediğimiz politikalar çerçevesinde ise komşularımızla, özellikle de Türkiye ile iyi ilişkilerimizin olmasını istiyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious