Barzani'nin oğlu rehin mi alındı?

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Türkiye'de Sınırötesi operasyon tartışılırken Kuzey Irak'tan bomba gibi bir iddia geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son günlerde yoğunlaşan PKK saldırılarıyla birlikte tartışılmaya başlanan "Sınırötesi operasyon" seçenekleri, elimize geçen bir haberle bambaşka bir boyut kazandı. Buna göre, Türk Özel Kuvvetleri Kuzey Irak'ta Barzani'ye karşı geçtiğimiz hafta bir operasyon yapmıştı bile!

Elimize bugün ulaşan ve bu sabah erken saatlerden bu yana araştırdığımız yeni bilgi ise daha çarpıcıydı. Kuzey Irak'ta aktif görev yapmış askeri kaynaklardan gelen bilgiye göre, söz konusu operasyonda Mesut Barzani'ye çok yakın, aynı zamanda da üst düzey görev yapan bir Kürt yetkili rehin alınmıştı. Barzani'ye akrabalık bağı olduğu, ilk gelen bilgilere göre yeğeni olduğu bildirilen yetkilinin adı verilmekten kaçınılıyor. Rehin alınan kişi bir iddiaya göre bölgesel kabine üyesi, bir diğerine göre ise kabine üyesi olmamakla birlikte çok üst düzey bir yetkili.

Kaynaklar, söz konusu kişinin ele geçirildiği konum, zaman ve "misafir" tutulduğu yer hakkında net bilgi vermekten, güvenlik gerekçeleriyle kaçındı.

Kaynaklar, "misafir"in Barzani'nin vazgeçemeyeceği bir isim olduğunun altını ısrarla çiziyorlar.

BARZANİ'NİN OĞLU MU?

Barzani'ye karşı koz olarak elde tutulduğu öne sürülen yetkilinin kimliğiyle ilgili tarif birkaç ihtimali akla getirdi. Yakınlık derecesi ve görev önemi dikkate alındığında, rehinenin Barzani'nin oğlu Mesrur Barzani olması ihtimallerden birisi olarak ortaya çıktı. Mesrur Barzani, Kuzey ırak'taki Kürt Bölgesel Yönetiminin istihabarak başkanlığı görevini yürütüyor.

Diğer bir ihtimal, rehinenin, bölgesel yönetimin bakanlar kurulunda içişleri bakanlığı yapan Kerin Şengali olmasıydı. Ancak Şengali'nin Barzani'yle bir akrabalık bağı yok.

Barzani'nin en üst düzey görevdeki yeğeni ise bölgesel hükümetin başbakanı Neçrivan Barzani.

KDP: "DOĞRU DEĞİL"

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz KDP Ankara Temsilcisi Ömer Merani, iddiaları kesin bir dille yalanladı. Her üç isminde Kuzey Irak'ta ve görevlerinin başında olduğunu açıkladı.

"KUZEY IRAK ÇOK KARIŞIK"

Görüşlerine müracaat ettiğimiz üst düzey bir Türk askeri kaynak ise, olayı doğrulayamayacağını ancak Kuzey Irak'ın bugünlerde "herşeyin olabileceği" kadar karmaşık bir durumda olduğunu söyledi.

Uzun süredir, Kuzey Irak'taki Türk birliklerine yönelik saldırlarda artış olduğu bildiriiliyor. Peşmerge güçleri ile türk birlikleri arasındaki gerilimin had safhada olduğu yönünde taze bilgiler akıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious