Barzani'ye 'akıllı ol' nasihatı

Barzani'ye 'akıllı ol' nasihatı.11741
  • Giriş : 26.02.2008 / 09:16:00

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nick Burns, K. Irak yönetimine terör örgütü PKK'ya karşı sorumluluk almasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nick Burns, terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyinde yuvalanmış olmasından dolayı Iraklı Kürt liderlerin, PKK'ya karşı sorumluluk almaları gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığının üç numaralı ismi olan siyasi işlerden sorumlu Bakan Yardımcısı Burns, Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, PKK sorununa çözüm konusundaki bir soruyu yanıtlarken, ''biz, PKK'yı terörist bir örgüt olarak görüyoruz ve PKK ile görüşmüyoruz. Türkiye'ye büyük bir yakınlığımız var, çünkü PKK, uzun yıllardır Türk sivillerini ve askerlerini öldürüyor. Türkiye'nin PKK'yı tasfiye çabalarına ilişkin olarak son üç-dört aydır Türkiye ile yakın işbirliğine girdik'' dedi.

Burns, ''PKK'nın Irak'ta yuvalanmış olmasından dolayı da, PKK'nın etkilerinin sınırlanması yönünde Irak'taki Kürt liderlerin sorumluluk aldığı bir süreci görmek istiyoruz'' diye konuştu.

Türkiye ile Iraklı Kürtler arasındaki ilişkilerde de ilerleme görmek istediklerini kaydeden Burns, Türkiye'nin Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'ye ilettiği davetin önemli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious