Barzani'ye 'İşte sana delil' dosyası

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Ankara, "PKK ile bağlantımı kanıtlayın" diyen Barzani'nin bu ilişkisini gösteren dosya hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'ye de gönderilecek dosyada, şu kanıtlar yer alıyor. Murat Karayılan 26 Ekim'de Barzani'nin kontrolündeki TV'ye çıkarıldı. Röportaj PKK kampında yapıldı. Barzani yönetimi teröristlere pasaport veriyor. 6 PKK kampı Barzani denetiminde faaliyet gösteriyor.

Al sana Büyük-kanıt!

"PKK'ya destek verenle görüşmem" diyen Büyükanıt'a, Mesud Barzani "Kanıtlayın" cevabını vermişti. Ankara'da bu desteği ayrıntılarıyla ortaya koyan rapor hazırlandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın PKK'ya destek verdikleri için Kürt bölgesi yöneticileriyle görüşmeyeceği açıklamasına, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani'nin, "PKK'ya silah sağladığımıza dair bir kanıta sahiplerse hem bize hem Türk kamuoyuna göstersinler" şeklinde yanıt vermesinin ardından Ankara'da bu desteği detayları ile ortaya koyan bir rapor hazırlandı.

Karayılan TV'nizdeydi

Güvenlik birimlerince hazırlanarak önce devletin zirvesine sunulacak, daha sonra da ABD'ye gönderilecek raporun ilk cümlesinde terör örgütünün liderlerinden Murat Karayılan ile 22 Ekim 2006'da Mesud Barzani kontrolündeki Kürdistan TV'de bir saat propaganda amaçlı röportajın yapılmasına işaret ediliyor ve "Bu durum örnek teşkil etmesi açısından düşündürücüdür" deniliyor. Ayrıca, röportajın bizzat Kürdistan TV ekiplerince Kandil Dağı'ndaki PKK kampında yapıldığına dikkat çekiliyor. Bununla birlikte, Kürdistan TV'de çeşitli programlarda da PKK'lılara yer verildiği belirtiliyor.

Raporda, Barzani'ye son olarak, PKK'nın en kilit 100 isminin listesinin verildiği vurgulanıyor. Raporda bunların bulunduğu kamplar ile bazılarının Kuzey Irak'ta Erbil, Zaho, Dohuk, Sarıraş, Amediya, Delelok ve Barzan şehirleri ekseninde hangi adreslerde bulunduğu da detayları ile ortaya konuyor.

SABAH'ın yaptığı detaylı araştırma sırasında konuştuğu üst düzey bir askeri kaynak ile Irak ile ilgili işlerde kritik görevde bulunan bir diplomat, "Aslında elimizdeki bu detaylar bir yana, Barzani'nin televizyonuna kendi direktifi ile Karayılan gibi terör örgütünün en tepesindeki bir ismin çıkarılması, Barzani'nin ne derece PKK'nın yanında olduğunu göstermektedir" dedi. Rapordaki bir analize göre de Barzani'nin Kerkük ile ilgili demografik yapının değiştirilmesi yönünde hassasiyetleri bulunan Türkiye'ye karşı PKK'yı bir koz olarak kullandığı iddialarının da yakından izlenmesi tavsiye ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious